jak śpią żółwie
Żółwie

Jak śpią żółwie? Podstawowa wiedza o żółwiach domowych

Żółwie lądowe i wodne są popularnymi gadami domowymi, ale ich zachowanie może czasami wydawać się tajemnicze. Sen jest jednym z tych tajemniczych zachowań, ponieważ trudno powiedzieć, kiedy żółw może się obudzić, jeśli nie chodzi lub nie je. Wzorce snu i idealne warunki do snu różnią się w zależności od gatunku, ale niezależnie od rodzaju żółwia, wszystkie w pewnym momencie odpoczywają. Wiedza o tym, jak normalnie śpi żółw, może pomóc Ci rozpoznać oznaki, że coś może być nie tak z Twoim żółwiem, jeśli te wzorce snu ulegną zmianie. Jak śpią żółwie? – wyjaśniamy.

Sen żółwia

Zarówno żółwie lądowe, jak i wodne śpią, ale może być trudno powiedzieć, kiedy odpoczywają. Przeprowadzono pewne badania nad stanem snu żółwi, ale różni się on w zależności od gatunku i wyników, więc wciąż wiele nie wiemy o śnie żółwi. Wiemy jednak, że żółwie odpoczywają, ale różnica między ich stanem czuwania i snu może nie być tak dramatyczna, jak u innych zwierząt i ludzi.

Żółwie domowe zwykle śpią przez cały dzień w krótkich zrywach, ale mogą też spać kilka godzin na raz. Żółwie wodne mogą spędzać wiele godzin śpiąc w suchym doku lub z głową wystającą z wody, ale mogą również spać pod wodą przez krótsze okresy czasu, w razie potrzeby podchodząc, aby wziąć oddech. Natomiast żółwie lądowe, które nie pływają jak żółwie wodne, mogą spać zawsze i wszędzie.

Środowiska do spania żółwi

Wiele czynników środowiskowych może zmienić wzorce snu Twojego żółwia. Jeśli środowisko żółwia nie jest idealne, żółw może spać częściej lub rzadziej niż powinien, a nawet może rozwinąć chorobę. Pamiętaj, że jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w zachowaniu czy nawykach Twojego żółwia, nie zwlekaj i umów wizytę u weterynarza. Zapewnienie, że poniższe czynniki są odpowiednie dla konkretnego rodzaju żółwia, może pomóc w zachęceniu do normalnego cyklu snu.

jak śpią żółwie
Photo by Patti Black on Unsplash

Oświetlenie

Zarówno żółwie lądowe, jak i wodne częściej mają stałe wzorce snu, jeśli mają regularny cykl białego światła. Należy pamiętać, że biała żarówka różni się od żarówek emitujących czerwone lub fioletowe światło, którego gady nie widzą. Większość żółwi żyje w trybie dziennym, więc są bardziej aktywne w ciągu dnia i więcej śpią w nocy. Regularny cykl światła jest ważny, ponieważ spędzają godziny na jawie wygrzewając się na słońcu, więc jeśli twój żółw nie ma stałego oświetlenia, jego cykl snu może być nienormalny.

Schronienie i platforma do snu

Podczas gdy różne żółwie mają różne preferencje co do tego, jak i gdzie lubią spać, zawsze należy zapewnić żółwiowi lądowemu schronienie, a żółwiowi wodnemu platformę. Żółwie lądowe potrzebują miejsca do ukrycia się, a żółwie wodne potrzebują doku, aby wyschnąć. Te kryjówki i doki często stają się preferowanymi miejscami do spania. Na żółwie lądowe można wykorzystać plastikowe pojemniki z wyciętym otworem, pół kłody, stertę kamieni tworzącą jaskinię oraz kupione w sklepie schronienia przeznaczone dla gadów domowych. Domowe doki pływające wykonane z rur PCV, stosów skalnych i kupionych w sklepie pływających platform dla żółwi są idealnymi opcjami odpoczynku dla żółwi wodnych. Niezależnie od tego, czy Twój żółw żyje na lądzie, czy w wodzie, upewnij się, że z łatwością zmieści się w schronieniu lub platformie, którą zapewniasz.

Temperatura

Oprócz białego światła temperatura otoczenia Twojego żółwia może być największym czynnikiem wpływającym na schemat snu twojego żółwia. Żółwie są organizmami zmiennocieplnymi lub zimnokrwistymi, więc do regulacji temperatury ciała wykorzystują temperaturę otoczenia. Jeśli ich otoczenie jest zbyt zimne przez zbyt długi czas, mogą więcej spać. Różne gatunki żółwi mają różne idealne temperatury, więc upewnij się, że środowisko twojego żółwia nie jest zbyt zimne.

Sen, a brumacja

Brumacja to forma hibernacji występująca u gadów. Żółwie trzymane w kontrolowanym, ciepłym środowisku przez cały rok mogą nadal ulegać brumacji, ale spójność ich środowiska zmniejszy prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Brumacja jest podobna do snu, ale w przypadku brumacji temperatura ciała, tętno i częstość oddechów spadają przez dłuższy czas. Żółwie w brumacji mogą nie budzić się przez wiele dni.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *