Psy

Karma mokra czy sucha? – oto jest pytanie

Większość właścicieli nader często zadaje sobie to pytanie. Niestety nie ma na nie jednej poprawnej odpowiedzi. Każda opcja żywieniowa ma bowiem swoje wady i zalety. Wybór karmy dla swojego psa należy rozważyć indywidualnie. Trzeba również pamiętać, że nie jest to wybór podejmowany raz na zawsze. Stan naszego pupila i jego potrzeby żywieniowe zmieniają się wraz z wiekiem. Na pewno raz dobrana karmę trzeba będzie zmienić w trakcie życia naszego czworonoga.

Czym one się tak właściwie różnią?

To, że karma sucha jest sucha, a mokra jest wilgotna każdy właściciel wie. Jednak konsystencja pożywienia i to, co z tego wynika to już poważniejszy temat, który od lat zajmuje producentów, dietetyków i lekarzy.

Karma sucha jest produktem bardziej kalorycznym w przeliczeniu na 100g. Karmiąc zwierzaka karmą suchą należy podawać mu zdecydowanie mniejsze porcje, gdyż ulegną one pęcznieniu w żołądku. Przy karmieniu wyłącznie suchym pożywieniem należy bezwzględnie pamiętać, o podawaniu pupilowi dużych ilości wody. Najlepiej, gdyby dostęp do niej był nieograniczony tak, by pies mógł napić się jej w każdym momencie.

Składy karm mokrych i suchych pozornie się różnią. Mając do czynienia z dobrej jakości produktami, o sprawdzonym składzie i pochodzeniu ewentualne różnice są tylko pozorne. Zawartość substancji żywieniowych i kaloryczność w przeliczeniu na porcje jest taka sama. Objętościowo różnice są znaczne, ale tylko dlatego, że karmy mokre w około 80 % składają się z wody, a karmy suche to wyłącznie substancje odżywcze, których procentowy skład obliczony jest dla suchego produktu. Zawartość wody powoduje różnice w procentowym składzie karmy.

Karmy mokre są z reguły bardziej aromatyczne niż te suche. Są też bardziej zbliżone w konsystencji do naturalnych produktów, które chętnie zjadałby pies. Z tego powodu bywają często bardziej atrakcyjne dla zwierzęcia.

Kiedy wybrać karmę mokrą?

Mokra karma jest wilgotna. Jest to bardzo duża zaleta, jeśli nasz pupil ma problemy z przewodem pokarmowym albo nerkami i nie spożywa odpowiedniej ilości wody. „Łatwiej” przechodzi ona przez przewód pokarmowy mniej go podrażniając. Karma mokra, niestety też łatwiej się psuje i nie można jej zbyt długo przechowywać otwartej. Po otwarciu ma bardzo krótki okres przydatności i musi być przechowywana w lodówce.

Karma mokra jest zdecydowanie bardziej apetyczna w swojej strukturze i konsystencji. Dlatego psy, szczególnie w okresie rekonwalescencji po chorobie, lub tak zwane niejadki, preferują taki rodzaj pożywienia.

Również starsze psy lub takie, które z jakiejś przyczyny straciły zęby i miewają trudności z przeżuwaniem pokarmu (niekiedy odczuwając przy tym również ból) wolą zjeść coś miękkiego niż twardego. Mokra i miękka karma będzie dla nich bardziej odpowiednia niż sucha.

Kiedy wybrać karmę suchą ?

Zdecydowana zaletą karmy suchej jest łatwość w określeniu dziennego zapotrzebowania i odmierzeniu porcji. Jest to bardzo ważne w sytuacji, gdy nasz przyjaciel musi zrzucić kilka zbędnych kilogramów, gdzie każda nadprogramowa kaloria jest istotna.

Dodatkowo sucha karma nie osadza się tak bardzo na zębach, jak karma mokra. Używając suchej karmy zdecydowanie łatwiej dbać o czystość uzębienia. Musimy jednak pamiętać, że w profilaktyce kamienia nazębnego nie można ograniczyć się, tylko i wyłącznie, do podawania suchej karmy. Konieczne jest, zupełnie tak jak i u ludzi, regularne szczotkowanie zębów i sanacje jamy ustnej.

Karma sucha jest lekka, więc bez większych problemów można zabrać ze sobą porcję żywieniową, w przypadku wyjazdu albo długiego spaceru. Dzięki swoim kompaktowym wymiarom może być również używana jak nagroda zarówno podczas spacerów, tresury jak i zabawy w domu.

Sucha karma ma zdecydowanie dłuższy termin przydatności do spożycia po otwarciu opakowania. Jest bardziej skondensowana energetycznie, więc zajmuje dużo mniej miejsca w trakcie przechowywania niż mokra.

Jeśli mamy wątpliwości odnośnie wyboru rodzaju karmy dla naszego pupila lub chcemy upewnić się, że nasz wybór jest właściwy i w pełni służy zdrowiu naszego psa, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Nową karmę należy wprowadzać bardzo powoli. Nie można przestawić zwierzaka z dnia na dzień na nowy produkt, bo może spowodować to nieoczekiwane reakcje ze strony jego układu pokarmowego a nawet strajk głodowy. Wprowadzamy ją stopniowo co dzień zwiększając jej procentowy udział nowej karmy w diecie.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *