Czemu pies jest agresywny?
Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, dlaczego pies jest agresywny? Jaka jest tego przyczyna. Czynników może być wiele, ale skupimy się na najważniejszych.
Po pierwsze złe wychowanie – jeśli od początku od kiedy posiadamy psa, nie wychowaliśmy go odpowiednio, nie pokazaliśmy mu, co jest dobre co złe, w rezultacie prowadzi do agresji. Pupil musi wiedzieć, że niektóre jego reakcje, zachowania są niedopuszczalne. Jeżeli nie będziesz na nie reagować, jest to równoznaczne, że na nie zezwalasz. Pies powinien być nagradzany za dobre zachowania, ale również ostrzegany słownie, że tak nie powinien robić.
Po drugie trauma – kiedy decydujemy się na psa ze schroniska, nie do końca znamy jego przeszłość. Poprzedni właściciele mogli być agresywni wobec pupila, w związku z tym może on reagować na niektóre sytuacje agresją. W tym przypadku należy dużo pracować z psem i zdobyć jego zaufanie. Jeśli sytuacja jest ciężka do opanowania, trzeba będzie skorzystać z usług specjalisty. Przebywanie psa w ciasnych klatkach lub boksach w schronisku wywołują u czworonoga silny lęk i strach. W konsekwencji przeradza się w agresję.
Po trzecie agresywny właściciel = agresywny pies – jakiekolwiek agresywne zachowania właścicieli czworonoga wyzwalają agresję w psie. Nie wolno stosować kar cielesnych na żadnych zwierzętach. Pies nie zrozumie, co zrobił źle. W rezultacie poprzez lęk zacznie reagować agresją. Nie ucz nigdy psa agresywnych zachowań wobec innych ludzi, rzeczy, oraz innych psów.
Jak oduczyć psa agresji?
Na pewno trzeba zapewnić psu bezpieczeństwo i odpowiednie miejsce do szkolenia. Najprościej jak zaczniemy oduczać naszego pupila od najmłodszych lat, lecz jednak nigdy nie jest za późno. W późniejszym wieku musimy poświecić więcej czasu na oduczenie czworonoga nieakceptowanych zachowań. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie problemu ze specjalistą. Możemy tutaj skorzystać z rad weterynarza lub udać się do behawiorysty.
Jeśli nie wiesz kim jest behawiorysta odsyłam Cię do naszego artykułu: Kim jest behawiorysta?
Pomoc z wyspecjalizowanymi ludźmi jest wskazana, gdy pies jest agresywny w stosunku innych ludzi lub zwierząt. Należy wtedy ograniczyć kontakty psa z innymi czworonożnymi pupilami oraz ludźmi. Musimy zapewnić bezpieczeństwo dla innych, wychodząc z psem, zabieramy ze sobą smycz lub szelki, obroża. W niektórych sytuacjach niewykluczony jest kaganiec. Na początek możemy nagradzać psa za jego dobre zachowania i pokazywać te złe.
Obcy pies jest agresywny w stosunku do naszego
Takich sytuacji jest dużo i wynikają z zaniedbania właścicieli psów. Do konfliktów czworonogów dochodzi, gdy po pierwsze właściciel nie jest świadomy, że jego pies jest agresywny. Do spotkania psów podchodzi z nadmierną beztroską, że tylko się pobawią. Gdy już dojdzie do sytuacji, gdzie obcy pies zaatakuje naszego, nie należy działać impulsywnie i robić większego hałasu. Do sytuacji trzeba podejść na chłodno. Na początek spróbować wywołać psa, jeżeli pies nie reaguje, trzeba spróbować innego rozwiązania. Lepszą opcją niż próby ciągnięcia smyczy i rozdzielenie dwóch pupil i jest schwytanie psa za tylne łapy i delikatne uniesienie go ku górze. Najprawdopodobniej zaskoczymy psa i uda nam się ich rozdzielić. Jeżeli nasz pies zostanie pogryziony, możemy żądać od właściciela ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Mamy prawo także wezwać policję.
Jesteś zainteresowany kursem dla swojego psa, wejdź i zapisz swojego: Szkolenia dla Psów metodą naturalną