Wiele osób decydujących się na kota kierują się przekonaniem, że będzie im łatwiej znaleźć czas dla Siebie, ponieważ z kotem nie trzeba wychodzić na spacery. Kuweta dla kota nie gwarantuje jednak, że młody kot nie zrobi nam przykrej niespodzianki na podłodze. Zdarza się jednak, że koty nie chcą wcale załatwiać swoich potrzeb w kuwecie.
Co to jest kuweta dla kota?
Kuweta dla kota nazywana też często piaskownicą lub miską dla kota to nic innego jak pojemnik, w którym kot może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. W kuwecie musi znaleźć się odpowiedni żwirek lub piasek, dzięki czemu nasz kot będzie instynktownie zakopywał swoje odchody.
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?
Zwykle małe kotki uczą się korzystać z kuwety, naśladując swoją mamę, jednak nie zawsze mają taką możliwość, wtedy wszystko zależy od właścicieli. Na początku nauki warto wkładać kota do kuwety chwilę po przebudzeniu oraz po posiłku. Starajmy się pogrzebać trochę palcem w żwirku, żeby kot zaobserwował tę czynność. W późniejszym czasie kot sam instynktownie będzie zakopywał swoje odchody.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których nasz malutki kot załatwi się poza kuwetą. W takiej sytuacji nie powinniśmy karać kota. Najlepszą metodą jest włożenie odchodów do kuwety, aby kot zobaczył, że tam jest ich miejsce :).
Gdzie postawić kuwetę dla kota?
Kuweta powinna znajdować się w spokojnym i cichym miejscu. Nie powinna znajdować się w miejscu, gdzie dużo się dzieje. Miejsce często uczęszczane przez domowników nie jest najlepszym wyborem. Warto zadbać, aby w miejscu stania kuwety nie było żadnych głośnych urządzeń, które mogłyby wystraszyć naszego kota. Warto pamiętać, że kuweta powinna znajdować się daleko od miski z jedzeniem oraz piciem.
Kuweta dla kota – jaki rozmiar wybrać?
Najważniejszą kwestią przy wyborze rozmiaru kuwety jest oczywiście wielkość naszego zwierzaka. Kuweta dla młodego kota nie powinna być głęboka, ponieważ nasz zwierzak może mieć problem z dostaniem się, jak i wydostaniem się ze środka.
Kiedy pupil nauczy się korzystania z kuwety, warto kupić większą i głębszą kuwetę, ograniczy ona rozsypywanie się żwirku po całym domu. Jeśli kot lubi ciemne i małe pomieszczenia (pudełka, kartony), warto zainwestować w zamykaną kuwetę z wahadłowymi drzwiczkami.
Jaki żwirek stosować w kuwecie?
W sklepach znajdziemy mnóstwo rodzajów żwirku oraz dodatków odświeżających naszą kuwetę. Jednak warto stosować wszystko z umiarem. Koty są bardzo wrażliwe na zapachy, dlatego aromaty lub zapachowy żwirek może drażnić naszego zwierzaka.
Jeśli zmieniamy rodzaj stosowanego żwirku, warto początkowo wymieszać go ze starym żwirkiem, aby kot czuł się swobodnie i mógł się przyzwyczaić. Czasami kot nie zaakceptuje nowego żwirku i w ramach protestu może załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą. Warto wtedy poszukać innego żwirku, żeby nie drażnić swojego kota :).
Jak często czyścić kuwetę?
Kuwetę starajmy się sprzątać dwa razy dziennie, usuwając zbrylony żwirek lub odchody naszego kota. Jeśli jesteśmy w domu i zauważyliśmy, że w kuwecie są odchody naszego kota, sprzątnijmy je od razu. Odchody leżące w kuwecie są źródłem bakterii i brzydkiego zapachu, dlatego najlepiej reagować jak najszybciej. Co tydzień lub dwa powinniśmy wymienić cały żwirek i dokładnie umyć kuwetę, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz bakterii.
Dowiedz się więcej i sprawdź nasz poprzedni artykuł pod tytułem: Zabawy z psem w domu – 3 pomysły jak się dobrze bawić!