Co może jeść pies
Psy

Co może jeść pies? – porady w kilku krokach.

Każdy właściciel swojego czworonoga chce, aby jego pies żył jak najdłużej w jak najlepszym zdrowiu. Najważniejszym z czynników, od których zależy jego sprawność, jest odpowiednie żywienie i dieta.

Niestety nie ma idealnej receptury na zdrowe żywienie psa. Każdy pies jest inny i ma inne potrzeby i różne upodobania smakowe. Nawet najlepiej zbilansowana dieta musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Bo to, co służy szczeniakowi, niekoniecznie musi być dobre dla dorosłego psa. Jeden pies lubi suchą karmę, a inny mokrą karmę. Tyle ile psów, tyle gustów smakowych. Natomiast są ważne czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy tworzeniu diety naszego pupila.

Co może, a czego nie powinien jeść pies?

Gdy już zdecydujesz się na kupno psa, zapewne zadajesz sobie pytanie, co powinien jeść pies? On nie może bądź też nie powinien żywić się byle czym. Nasz pupil wymaga specjalnej diety. I to zależy również od wieku i wielkości psa. Dlatego więc zdrowa dieta jest ważna, aby nasi ulubieńcy mogli żyć w długim zdrowiu. Podpowiadamy jak karmić małego, jak i dużego psa.

Żeby dopasować odpowiednią dietę dla psa, należy pamiętać przede wszystkim o:

  • wieku i wielkości psa
  • chorobach pieska
  • jego aktywności fizycznej
  • jego przyzwyczajeniach

Gdy już dokonasz analizy tych kwestii, będziesz wiedział jaką dietę przystosować dla odpowiedniego psa.

Co podawać do jedzenia naszemu psu?

Wiele osób celowo wybiera gotowe karmy dla zwierząt. Istnieją dwa rodzaje karm: sucha i mokra. Trzeba zwrócić uwagę, aby nasi pupile nie przyjmowały dość sporej ilości jednego rodzaju karmy, ponieważ może dojść do zaburzeń w organizmie. Posiłki powinny być podawane w sposób proporcjonalny. Dobrym pomysłem będzie podawanie naszemu pieskowi, także domowego jedzenia np. ugotowanego kurczaka wraz z warzywami, który w odpowiednich ilościach nie zaszkodzi naszemu pupilowi. Mięso z kurczaka jest zalecane w żywieniu psów z delikatnym przewodem pokarmowym, jest łatwostrawne, zawiera dużo białka (więcej niż wieprzowina i wołowina), więc nie musi się martwić, że coś mu się stanie.

Czego nie powinien jeść pies?

Wielu ludzi karmi psa resztkami z obiadu. A to błąd! Psu nie powinno się podawać tego typu jedzenia. Ponieważ zawiera dużo przypraw i nieodpowiednich składników, które mogły, by tylko zaszkodzić jego zdrowiu. Dieta dla człowieka jest zupełnie inna niż dla czworonoga. Powinna, więc dostarczać dużej ilości tłuszczów i białka.

Poniżej przedstawiamy listę produktów, których pies nie powinien jeść:

  • CZEKOLADA – im więcej ma ilości kakao, tym groźniejsza dla jego zdrowia. Najlepszą alternatywą jest czekolada biała.
  • CEBULA, CZOSNEK – może uszkodzić organy w organizmie.
  • OSTRE PRZYPRAWY, w tym SÓL – mogą podrażnić układ pokarmowy.
  • WINOGRONO oraz CYTRUSY – mogą uszkodzić wątrobę i powodować biegunkę.
  • KOŚCI Z OBIADU – pies ich do końca nie pogryzie, a pozostałe kawałki mogą utknąć w organizmie.

Nie trzeba również dodawać, że alkohol, także jest niewskazany dla psa, ponieważ może doprowadzić nawet do śmierci psa!

Pamiętajmy, że to nie wszystkie produkty, których nie może przyjmować nasz pies. Jest to dziedzina bardzo szeroka i trzeba się w nią bardziej zagłębić. Zdrowa dieta to podstawa w życiu każdego zwierzęcia. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości i pytania, na deor.pl znajdziesz najlepszego weterynarza w Twojej okolicy, który Ci doradzi, by móc prawidłowo ułożyć pełnowartościową dietę dla swojego czworonoga.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *