Jakie są najpopularniejsze rodzaje i gatunki koni? Konie mają to do siebie, że są bardzo przyjazne. Jednakże to od człowieka zależy, jakie relacje będą ich łączyć. Konie czytają wszystko z mowy ciała człowieka, więc to, w jaki sposób będziemy się zachowywać przy koniu ma kluczowe znaczenie. Pierwszy kontakt z koniem jest stresujący, tym bardziej, gdy musimy mu zaufać, tak aby on nam zaufał. Konie rasowe zazwyczaj zostają wpisywane w rejestry hodowlane. Konie dzielimy ze względu na pochodzenie oraz na pochodzenie naturalne lub sztuczne. Przykładem pochodzenia naturalnego jest kuc szetlandzki. A przykładem pochodzenia sztucznego jest koń pełnej krwi angielskiej. Taki koń wyhodowany jest pod kątem dzielności i szybkości wyścigowej. Rodzai i gatunków jest bardzo wiele, dziś skupimy się na tych najpopularniejszych i najczęściej spotykanych.
Najpopularniejsze rodzaje i gatunki koni
Konie gorącokrwiste
To konie, które mają lekką budowę i żywiołowy temperament. Odporne na ekstremalne gorąco i również przystosowane do pracy w szybkim ruchu. Wykorzystuje się jako konie wierzchowe i do lekkich zaprzęgów. Gatunkami koni gorącokrwistych są:
Angloarab – pochodzenia francuskiego, cechuje go łagodne usposobienie, temperament i inteligencja.
Czysta krew arabska- konie arabskie pojawiły się po raz pierwszy na Półwyspie Arabskim. Ponadto jest to koń o lekkiej budowie, elegancki oraz szlachecki.
Koń śląski- powstał na bazie konia hodowlanego na terenie Dolnego i Górnego Śląska. Bardzo cenione przez wielu wybitnych powożących.
Konie zimnokrwiste
To konie silne i masywne wyróżniające się dodatkowo spokojnym temperamentem i potężną budową. Ponadto konie uważane za konie pociągowe. Gatunkami są:
Koń ardeński- wywodząca się z górzystego regionu Ardenów, ich cechą charakterystyczną jest wytrzymałość, pracowitość i dobry charakter.
Koń belgijski- to najstarszy gatunek konia zimnokrwistego, wyhodowany w Belgii. Konie belgijskie to konie o ogromnej sile, ale także o łagodnym usposobieniu. Wykorzystuje się, je do ciężkiego transportu.
Koń bretoński- pochodzi z Bretanii, jest krępy, ma ciężką kwadratową głowę. Posiada kasztanową sierść i lnianą grzywę.
Dzikie konie
Dzikie konie żyją zazwyczaj na małych obszarach, nie są agresywne, raczej towarzyskie, więc żyją w stadach w celu wzajemnej pomocy i bezpieczeństwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o dzikich koniach przeczytaj wszystko o dzikich koniach. Gatunkami dzikich koni są:
Mustang- wywodzą się z koni przywiezionych do Ameryki Północnej z Hiszpanii. Część z nich wydostała się na wolność, przez co zdziczała. Obecnie objęte są ochroną, ponieważ grozi im wyginięcie.
Małe konie i kuce
To najmniejsza odmiana koni, wykazują cechy koni prymitywnych. Kuce są bardzo sprytne i żwawe, mimo iż wyglądają na ociężałe.
Haflinger- obecnie lekkie i szlachetne kuce. Pracujące w górskim terenie, co czyni je atrakcją turystyczną. Wcześniej kuce stanowiły pomoc w transporcie i rolnictwie.
Jakiego konia wybrać?
Kupno konia powinno być przemyślane, należy kierować się zdrowym rozsądkiem, również powinno się zaczerpnąć rady specjalisty. Gdy zdecydujemy się na posiadanie konia, czeka nas ogromna odpowiedzialność. Musimy wygospodarować czas i energię, jaką należy poświecić koniu. Pozostawiony sam sobie koń bez opieki i wychowania zwyczajnie zacznie dziczeć. Pierwszym krokiem przy zakupie konia powinno być wybór stajni. Tam, gdzie nasz koń będzie przebywać, jest bardzo istotne oraz odległość, jaka nas dzieli od niego. Szukając konia dla siebie, powinniśmy wziąć pod uwagę nasze umiejętności jeździeckie, najlepiej poprosić o ocenę wykwalifikowaną osobę.
Jeżeli szukasz spokojnego konia, sprawdź tutaj Jakie konie są najspokojniejsze? W doborze konia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wiek, płeć i poziom wyszkolenia zwierzęcia. Wiek zazwyczaj jest równoznaczny z poziomem, na jakim się znajduję koń, chociaż są sporadyczne przypadki. Pamiętajmy, że zakup konia powinien być ze sprawdzonego źródła. Powinniśmy sprawdzić, jakie posiada tam warunki i jak reaguję na swojego obecnego właściciela. Nie zapomnijmy dopytać o stan zdrowia konia, tak abyśmy wiedzieli wszystko na jego temat.