Sierść psa podobnie jak u innych zwierząt składa się z dwóch warstw, dłuższego włosa okrywowego oraz podszerstka. Oba rodzaje włosa wpływają na umaszczenie i rodzaj sierści. Wygląd uzależniony jest od warunków klimatycznych regionu, w którym wykształciła się dana rasa. Podszerstek, który znajduje się pod włosem okrywowym, jest nieprzemakalny i stanowi ochronę termoizolacyjną oraz pełni funkcję rusztowania dla włosów warstwy okrywowej.
Co to jest podszerstek?
Podszerstek to krótka, gęsta i miękka warstwa futra u psów, znajdująca się pod włosiem okrywowym. Warstwa podszerstka oraz włosa okrywowego tworzą sierść u psów. Podszerstek, który znajduje się przy skórze psa stanowi ochronę termoizolacyjną oraz pełni funkcje „rusztowania” dla włosów warstwy okrywowej. W zależności od pory roku, temperatury, rasy psa podszerstek może być bardziej lub mniej obfity.
Co musisz wiedzieć o podszerstku?
- Pełni funkcję termoizolacyjną
- Jest krótki, miękki, gęsty i delikatny
- rośnie tuż przy skórze
- jest nieprzemakalny
Pamiętaj, żeby nigdy nie golić psa na łyso. Pewnie nie raz zastanawiałeś się latem, czy Twojemu psu nie jest gorąco. Niektórzy nawet obcinają psa do samej skóry, ponieważ myślą, że będzie im wtedy chłodniej. Niestety to bardzo poważny błąd. Podszerstek chroni psa zarówno przez chłodem, jak i upałem, dlatego nigdy nie powinno się go obcinać.
Warstwa podszerstka jest oczywiście zależna od rasy psa. Niektóre rasy będą miały go bardzo dużo i będzie on bardzo gęsty. Są jednak takie rasy, które takiego podszerstka nie posiadają. Psy z obfitym podszerstkiem mogą być dokuczliwe dla alergików. W podszerstku zbiera się dużo uczulającego białka, więc jeśli masz alergie, poszukaj psa bez podszerstka.
Jak czesać podszerstek?
Wyczesywanie podszerstka, to usuwanie włosów, które nie zostały usunięte podczas zwykłego czesania. Cotygodniowe czesanie podszerstka z pewnością pomoże Ci zmniejszyć ilość sierści w Twoim domu. Niestety niewyczesany podszerstek wypada sam w większych ilościach niż przy cotygodniowym starannym czesaniu.
Zanim jednak rozpoczniesz wyczesywanie podszerstka, upewnij się, że Twój pies nie ma żadnych ran i jego skóra jest w dobrym stanie. Na pewno pamiętasz, że podszerstek znajduje się przy skórze i łatwo zranić naszego psa, dlatego zawsze sprawdź stan skóry przed wyczesywaniem.
Przy pomocy grzebienia do wyczesywania podszerstka przesuwaj grzebień po sierści od szyi, aż po sam ogon. Ta czynność powinna zająć Ci około 20 minut. Grzebienie do wyczesywania podszerstka powinny być wyposażone w ostrze ze stali nierdzewnej, które dociera do podszerstka przez warstwę włosa okrywowego. Najlepszym grzebieniem do takiej pielęgnacji jest Moser grzebień do usuwania podszerstka.
Kąpiel psa z podszerstkiem
Psy z gęstym podszerstkiem należy starannie i dokładnie myć blisko skóry. Niestety w podszerstku gromadzi się brud, który może podrażnić skórę Twojego pupila. Nie powinno się zaniedbywać mycia psa, powinien to być długi i dokładny proces. Oczywiście długość oraz częstotliwość mycia psa zależy od rasy psa. Pamiętaj, że psy z dłuższym i gęstszym podszerstkiem potrzebują więcej czasu na wyschnięcie.
Jeśli nie masz pewności, jakiej pielęgnacji wymaga Twój pies, skonsultuj się z fryzjerem psów lub weterynarzem. Specjalista na pewno doradzi Ci w odpowiedni sposób usuwać nadmiar podszerstka oraz pomoże Ci dobrać odpowiednie szczotki. Sprawdź też 3 rady jak zadbać o siebie i swojego pupila w trakcie pandemii!
Zalety dbania o podszerstek
Dbałość o podszerstek zapewni ładny wygląd oraz zdrową strukturę sierści psa. Zaniedbanie pielęgnacji, nawet przez krótki okres, może powodować słabą kondycję oraz wygląd włosia Twojego pupila. Wiesz już, że podszerstek pełni szereg istotnych funkcji dla Twojego psa, dlatego warto od samego początku przyzwyczajać naszego psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście nie zapomnij o nagrodzie dla psa i pokaż, że pięlęgnacja to przyjemność :)
[…] Sprawdź nasz inny artykuł pod tytułem: Podszerstek u psów. Wszystko co musisz wiedzieć! […]