Pies i dziecko
Psy

Pies i dziecko w domu. Co powinieneś wiedzieć!

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, czy pies i dziecko w domu to dobry pomysł. Obecność psa w rodzinie ma wpływ na wszystkich członków rodziny, lecz najbardziej korzystają na tym właśnie maluchy.

Pies i dziecko – wspólne wychowywanie

Pies śpiący z dzieckiem

Wiele ludzi uważa, że pies stymuluje i pomaga w rozwoju dziecka. Z obserwacji naukowców wynika, że dzieci, które wychowują się razem z psem pod jednym dachem, są bardziej otwarte i skłonne do nawiązywania nowych kontaktów. W przypadku dzieci, które nie wychowują się z psem, odnotowuje się często większą agresję oraz mniejszą chęć do poznawania nowych osób, nawiązywania nowych kontaktów.

Wprowadzenie psa do domu

Wiesz już, że pies ma zdecydowanie pozytywny wpływ na rozwój dziecka, lecz wprowadzenie psa do domu gdzie jest dziecko, musimy starannie przygotować. Oczywiście inaczej będzie to wyglądać w przypadku niemowlaka a inaczej w przypadku dziecka w wieku przedszkolnym. Jednak w każdej sytuacji musimy oswoić psa z dzieckiem a dziecko z psem.

Pies poznaje otoczenie poprzez zmysł węchu. Powinniśmy pozwolić naszemu pupilowi na wąchanie zabawek lub ubrań dziecka, żeby mógł zapoznać się i przyzwyczaić do nowego dla niego zapachu. Z drugiej strony niemowlak uczy się i poznaje poprzez dotyk i wzrok. Nasz nowy pies powinien być na tyle łagodny, aby bez konsekwencji dziecko mogło dotknąć jego ucha, nosa bądź ogona. Jeśli zastanawiasz się jakiego psa wybrać, zobacz nasz poprzedni wpis :)

W przypadku starszych dzieci pies powinien uczyć ich obowiązkowości, odpowiedzialności, oraz wpływać na ich rozwój i aktywność fizyczną. Pies musi stać się najlepszym przyjacielem Twojego dziecka, lecz nie można zapominać o obowiązkach. Dziecko musi wiedzieć, że pies to nie zabawka, tylko żywe stworzenie. Musi znać zasady oraz swoje obowiązki przy zajmowaniu się swoim nowym psem.

Czy pies powinien chronić dziecko?

Pies broni małą dziewczynkę

Często zdarza się, że pies i dziecko stają się szybko najlepszymi przyjaciółmi. Jednak pomimo tego powinniśmy ustalić zasady, których zarówno pies, jak i dziecko będą przestrzegać. Dziecko nie powinno ruszać psa, gdy ten śpi, musimy uświadomić naszego malucha, że pies to nie zabawka i też odczuwa ból, głód, strach. Pies również powinien być spokojny przy dziecku, nie powinien lizać malucha po twarzy, oraz bawić się jego zabawkami.

Musimy nauczyć psa, że również tak jak on kochamy swoje dziecko, oraz że nie chcemy mu zrobić krzywdy. Wspólne wychowywanie psa z dzieckiem tworzy relację a pies, staje się nie tylko najlepszym przyjacielem, ale również obrońcą. Nie powinniśmy karać psa, kiedy chce bronić dziecko, ponieważ świadczy to o jego przywiązaniu do nowego przyjaciela.

Czego dziecko uczy się od psa?

Dziecko, które dorasta z psem, uczy się przede wszystkim empatii, która pozwala lepiej rozumieć i odczytywać emocje innych ludzi. Codzienne zajmowanie się psem również uczy dziecka odpowiedzialności oraz samodyscypliny. Możesz się zdziwić, ale pies może przyspieszyć naukę raczkowania Twojego malucha! Pies wzbudza w Twoim maluchu ogromną ciekawość, sam traktując wiele sytuacji jako zabawę ciągle się, porusza. Dziecko, które jest ogromnie ciekawe swojego nowego przyjaciela, próbuje za nim podążać, przez co uczy się raczkować.

Najważniejsze zasady przy wychowywaniu psa z dzieckiem

Pies bawiący się z dzieckiem

Pamiętaj, żeby przy pierwszych dniach lub tygodniach nie zostawiać psa samego z dzieckiem. Zarówno małe dzieci, jak i psy mają różne pomysły, dlatego powinniśmy w pierwszych chwilach zapoznawania się z nowym przyjacielem wykazywać szczególną czujność.

Pies dla dziecka może stać się nauczycielem, obrońcą oraz najlepszym przyjacielem, lecz trzeba pamiętać, żeby przyswajać dziecku, że zwierzę to nie zabawka i również odczuwa ból, strach i głód. Pomimo wielu zadań, które przed wami się pojawiły, warto wychowywać psa i dziecko, ponieważ zarówno pies, jak i dziecko mogą zyskać przyjaciela na długie lata :)

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *