szczeniak
Psy

Jak zająć się szczeniakiem? Praktyczne wskazówki.

Wiele z nas wie jakie szczęście nastaje, kiedy w naszym domu pojawia się szczeniak. Malutki, jeszcze niezbyt zaradny piesek krząta się po mieszkaniu wymagając naszej uwagi niemalże na każdym kroku. Czy jednak wiemy jak w prawidłowy sposób zająć się szczeniakiem? Okazuje się, że nie każdy aspekt takiej opieki jest jasny i intuicyjny, zatem chciałbym przekazać Ci parę praktycznych wskazówek.

jak zająć się szczeniakiem
Photo by Olga Andreyanova (Unsplash)

Co na początku?

             Po pierwsze, musisz ustalić kilka faktów. Kluczowy jest wiek szczenięcia,  miejsce pochodzenia i dotychczas przyjęte szczepienia, bądź ich brak. Jeżeli szczeniak jest u nas od urodzenia, wówczas możemy to sobie darować. Natomiast, jeżeli pochodzi z hodowli lub od osoby prywatnej – warto się o to zatroszczyć.

Mam szczeniaka, co dalej?

Skoro wiesz już co nieco o swoim pupilu, to możesz przystąpić do podjęcia pierwszych, obowiązkowych kroków w toku objętej opieki. Przede wszystkim pamiętaj, że po odsadzeniu szczeniaka od matki nie można pozwolić mu na kontakt z innymi zwierzętami. Powodem jest brak dostatecznie wykształconej odporności. Każde zetknięcie z innym osobnikiem stwarza dla szczeniaka ryzyko zarażenia się takimi chorobami jak np. parwowiroza, która dla zwierzęcia w tym wieku może okazać się śmiertelna.

Zatem pierwszym podjętym przez Ciebie krokiem powinno być skontaktowanie się z weterynarzem i ustalenie terminu pierwszej wizyty. Lekarz założy psu książeczkę zdrowia, oceni jego ogólny stan i udzieli informacji na temat szczepień czy też odrobaczania.

Jakich warunków potrzebuje psie dziecko?

W pierwszych miesiącach życia szczeniaka większość jego dziennej rutyny zajmują dwie rzeczy: sen i zabawa. Zadbaj zatem o dostateczną ilość zabawek w otoczeniu, a szczególnie takich, które szczeniak będzie mógł swobodnie gryźć. Ponadto wspólna zabawa pozwoli Wam pogłębić relację i zacieśnić więzi.

Legowisko pupila powinno znajdować się w cichym, spokojnym miejscu, które zapewni mu bezstresowy sen i odpoczynek. Ze względu na fazę intensywnego gryzienia występującą u szczeniaków, upewnij się, że w pobliżu nie ma żadnych obiektów, które maluch mógłby zniszczyć albo którymi mógłby zrobić sobie krzywdę (ostre przedmioty, kable, gniazdka elektryczne).

Czym i jak karmić?

Podstawową rzeczą jest zakup dobrej jakościowo, zbilansowanej karmy przeznaczonej dla szczeniaków – takie karmy są zwykle oznaczone symbolem „Junior”. Unikaj karm oferowanych w supermarketach. Zdrowie i prawidłowy rozwój Twojego pupila jest wart zainwestowania w lepsze jakościowo produkty, a takie z łatwością znajdziesz w sklepach zoologicznych. Więcej na temat wyboru karmy dla swojego pupila znajdziesz tutaj.

            Jak często karmić szczeniaka?

  • do 2. miesiąca życia – zalecaną przez producenta ilość karmy należy dzielić i podawać w 5 porcjach na dobę
  • 3. miesiąc życia – karmę dzielimy na 4 porcje
  • 5. miesiąc życia – karmę dzielimy już tylko na 3 porcje
  • od 7. miesiąca – szczeniak powinien dostawać zalecaną ilość karmy w 2 porcjach na dobę

Pamiętaj, aby nie dawać młodemu psu dużej ilości przekąsek, ponieważ jego żołądek nie jest jeszcze w pełni przystosowany do trawienia różnorodnego pokarmu. Ponadto wstrzymaj się też przed podawaniem szczeniakowi jedzenia ze stołu, gdyż okres wzrostu jest jednocześnie okresem nauki manier, a tego typu zachowania wykształcą w pupilu niepożądane zachowania.

Socjalizacja szczeniaka

Niebywale ważne jest to, aby możliwie jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać szczeniaka do bodźców zewnętrznych takich jak odgłos ulicy, płacz dzieci czy obcy ludzie. Dobrym pomysłem będzie zatem stopniowe, nienachalne  zapoznawanie pupila z dotychczas obcymi dla niego dźwiękami lub zjawiskami.  Kiedy psiak ma już za sobą pierwszą kontrolę stanu zdrowia i szczepienie, wówczas powinien być otaczany różnymi osobami spoza miejsca zamieszkania, a także innymi zwierzętami. Pozwoli mu to na pokonanie strachu przed obcymi osobnikami i zapobiegnie skrajnym reakcjom na takie bodźce w przyszłości.

Wychowanie szczeniaka nie należy do rzeczy łatwych, natomiast po dołożeniu starań i poświęceniu psiakowi naszej uwagi, z pewnością odwdzięczy się on wzorowym zachowaniem i niegasnącą wiernością w przyszłości.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *