Cieczka to jeden z bardzo trudnych przejściowych okresów u samicy psa. Niewysterylizowane suczki wymagają w tym czasie bardzo dobrej opieki oraz troski, podczas kilkudniowego okresu rozrodczego, zwanego cieczką.
Kiedy występuje pierwsza cieczka u samicy?
Cieczka u suczki jest oznaką tego, że jest ona w 100% gotowa do zajścia w ciążę i wydania na świat własnego potomstwa. Pierwszy cykl cieczki występuje między 6 a 12 miesiącem życia suczki. U mniejszych ras psów cieczka występuje szybciej, natomiast u większych ras następuje zdecydowanie później, około 20 -24 miesiąca życia. Powszechne twierdzenia mówią, że brak pierwszej cieczki w okresie do dwóch lat jest oznaką pewnej patologii. W takim przypadku warto skonsultować to z lekarzem weterynarii. Najlepszego w swojej okolicy znajdziesz tutaj. U zdrowych psów okres cieczki występuje do końca życia. Z czasem odstępy pomiędzy jedną a drugą cieczką stają się dłuższe.
Jak długo trwa i jak często występuje cieczka?
U zdrowego psa cieczka powinna występować, co 6 – 7 miesięcy. Natomiast u większych ras psów, okres ten może wydłużyć się nawet do roku. Natomiast u małych ras, cieczka może wystąpić nawet 3 razy w ciągu roku. Okres trwania cieczki zazwyczaj wynosi od 3 do 4 tygodni. Jeśli cieczka się przedłuża lub pojawia się zbyt rzadko, warto to skonsultować z lekarzem weterynarii. Przede wszystkim, warto także wiedzieć, że suczki mogą przechodzić tzw. cichą ruję, czyli praktycznie bezobjawowy okres rozrodczy. W tym czasie suczka np. w ogóle nie krwawi, co nie oznacza jednak, że samica w ogóle nie może zajść w tym czasie w ciążę. Jeśli podejrzewasz „cichą ruję” u swojej suczki, opiekuj się nią w taki sam, troskliwy sposób jak podczas normalnej, pełnoobjawowej cieczki.
Jakie są objawy cieczki u suczki?
1. Faza przedrujowa
Objawy cieczki są odpowiednio ze sobą powiązane. Pierwsza z nich tzw. faza przedrujowa trwa od 7 do 10 dni. Wiąże się ona z bardzo widocznymi zmianami. Srom suczki staję się bardzo obrzęknięty, a z pochwy wydziela się ciemna, krwista wydzielina. W tej fazie zachodzą zmiany w pęcherzykach Graafa. Dojrzewają one, a macica przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionego już jajeczka. W tym czasie nasza piękna towarzyszka wzbudza zainteresowanie samców, chociaż nie dopuszcza ich jeszcze do siebie. Dodatkowo nasza czworonożna przyjaciółka może stać się apatyczna, będzie wylizywała krocze, a także częściej oddawała mocz. Częste oddawanie moczu wiąże się z dystrybucją feromonów, które mają za zadanie dać znać samcom o gotowości suczki do rozrodu.
2. Kolejna faza cieczki u suczki – ruja właściwa
Ruja właściwa. Tak nazywa się kolejny cykl cieczki u samicy. Trwa ona około 9 dni. To właśnie w tej fazie dochodzi do kilku owulacji. W tym czasie suczka jest w 100 % gotowa do zapłodnienia. Jej srom staje się trochę bardziej wiotki, natomiast wydzielina z pochwy nieco rzadsza. Przybiera ona także na początku bladoróżową barwę, a potem mleczną. To właśnie w tej fazie możemy zauważyć widoczne pobudzenie naszej pupilki. Domagać się ona będzie większych pieszczot, a swój grzbiet będzie wyginała w charakterystyczny sposób. Ponadto suczka w tym czasie będzie odchylała ogon oraz przybierała zdecydowanie otwartą pozycję w stosunku do samców. Jeśli planujesz rozród, to jest to najlepszy czas na pokrycie Twojej pupilki przez samca.
3. Cieczka – faza porujowa
Faza porujowa to czas, kiedy może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. W organizmie zwierzęcia dochodzi do szeregu zmian. W tym czasie nasila się produkcja hormonu o nazwie progesteron. Jego rolą jest wspieranie płodu podczas ciąży. W tym czasie wydzielina może ponownie przyjąć ciemniejszą barwę. Natomiast obrzęk sromu powoli znika. Objawy cieczki ustępują w ciągu 1 do 5 dni. Do kolejnej cieczki trwa okres bezrujowy. W tym czasie poziom hormonów jest stabilny, a suczka nie może zajść w ciążę.
Jak najlepiej zaopiekować się suczką podczas cieczki?
Jeśli suczka nie jest przeznaczona do rozrodu, właściciel musi zachować bardzo duże środki ostrożności, aby nie doszło do zapłodnienia. Podczas spacerów należy trzymać suczkę na smyczy, unikać miejsc, gdzie mogą występować inne psy. W przypadku zamieszkiwania domu z ogrodem, warto sprawdzić ogrodzenie. Zmotywowani samce są zdolni do wszystkiego, byle dostać się do suczki. Potrafią nawet zniszczyć ogrodzenie z siatki! Wiem to z własnego doświadczenia. Skutecznym sposobem na to, aby suczka nie zaszła już nigdy w ciąże, jest proces kastracji, który opisaliśmy w tym artykule. Kastracja psa – wszystko co powinieneś wiedzieć.
Podczas okresu cieczki problemem może stać się utrzymanie czystości w domu. Spowodowane jest to krwawieniem z dróg rodnych naszej kochanej podopiecznej. Dobrym rozwiązaniem może być zaopatrzenie się w specjalne majtki dla psa z wymiennymi wkładami, które zapobiegają plamieniu krwią. Jednak suczka nie powinna nosić ich przez cały czas. Skutkowałoby to ograniczonymi możliwościami higieny dla niej, co wiąże się z infekcjami dróg rodnych.
Cieczka – podsumowanie wiadomości
Okres ten jest dosyć specyficznym okresem w cyklu życia naszej podopiecznej. Jednak przy odpowiednim nastawieniu oraz cierpliwości i dyscyplinie cały okres cieczki powinien przejść bez większych problemów.
Przeczytaj również nasze inne artykuły: Linienie psa – jak sobie z tym poradzić? Genetyka psów – wszystko co musisz wiedzieć!