Pies studiujący naukę o psie - kynologię
Słownik pojęć

Kynologia – nauka o psie. Koniecznie musisz to wiedzieć.

Pies studiujący naukę o psie - kynologię

Pies studiujący naukę o psie – kynologię

Kynologia – definicja

Kynologia- najprostszą definicją słowa kynologia jest pochodzące z greckiego słowa słowo kýon, co w wolnym tłumaczeniu znaczy pies. Oraz drugiego słowa logos, które znaczy nauka lub słowo. W wolnym i dosłownym tłumaczeniu wychodzi nam słowo „nauka o psie”. Ważnym aspektem na pewno jest to, że kynologia to tak naprawdę nauka o psie i jego hodowli a także ogólnie pojętej tresurze. Będąc dosyć mocno okrojoną informacją, na temat tego, czym naprawdę zajmuje się kynologia.


Godnym uwagi jest fakt, iż w całą treść nauki o psach dodana jest także wiedza związana z nauką czyli biologią (tj. anatomia, genetyka oraz fizjologia)a także, weterynarią. Wiele osób zajmujących się tą szeroko pojętą nauką, jaką jest kynologia, twierdzi, że definicja ta jest dosyć mocno przestarzała i nie do końca adekwatna do obecnego stanu tej nauki, jakim jest kynologia dzisiaj. Idąc za zmianami w środowisku kynologicznym, powinno uwzględnić się psa jako zwierzę oraz relację, jaka łączy go z człowiekiem.

Co jeszcze znajdziemy pod postacią słowa kynologia?

Zapewne każdy hodowca psów rasowych bez problemu zna pojęcie kynologii. A także jest w stanie bez problemu rozróżnić najpopularniejsze rasy psów. Zapewne zna także kwestie związane z ich pokrojem. Mowa tutaj o wyglądzie zewnętrznym psa, który został ustalony i opisany we wzorcu rasy. Niestety nie każdy człowiek zna podstawową terminologię kynologiczną. Bez tego podstawowa wiedza kynologiczna staje się bardzo chaotyczna i mało użyteczna. W takim wypadku są to kwestie niezbędne każdemu hodowcy psów. Bez dobrej znajomości oraz rozumienia tych kwestii bardzo trudne stanie się prowadzenie pracy hodowlanej.


Terminologia kynologiczna obejmuje bardzo dużo pojęć. Pojęciem nadrzędnym jest sam zwrot „kynologia”. W ciągu kilku ostatnich lat uległ on sporej ewolucji pojęciowej. Inne podstawowe pojęcia to pojęcie psa jako gatunku, pojęcie rasy i jej wzorca. A zatem pojęcia związane z budową psa. Czyli opis pokroju psa. Z pojęciem kynologii bezpośrednio związane są między innymi takie pojęcia jak „organizacja kynologiczna” czy też „sporty kynologiczne” dla psów.

Sporty kynologiczne

Sporty kynologiczne to ogólna nazwa sportów uprawianych z aktywnym udziałem psów. Jako forma spędzania wolnego czasu, oparte na pracy bez przymusu i przemocy. Zalicza się do nich między innymi:

 • agility – tor przeszkód dla psów
 • canicross – bieg przełajowy z psem
 • coursing – wyścigi psów na torze
 • dogfrisbee – różne wersje rzucania plastikowego talerzyka
 • dogtrekking – marsz lub bieg z psem z elementami imprez na orientację
 • dogtrekking – turystyka górska z psem
 • dummy – praca ze sztucznym (tekstylnym) aportem
 • flyball – konkurencja z piłką wyrzucaną z maszyny
 • obedience – sportowe posłuszeństwo
 • psie zaprzęgi – wyścigi zaprzęgów psów pociągowych
 • sheepdog trials (wypasanie) – specjalność psów pasterskich
 • weight pulling – przede wszystkim dla ras bullowatych – o tej dyscyplinie sportowej pisaliśmy w artykule pt: „Trening siłowy psa – to powinieneś wiedzieć”

Kto pełni zawód w kynologi?

Zawód wiążący się z kynologią to kynolog. Aby pełnić ten, jakże ważny organ, z punktu widzenia naszych czworonożnych przyjaciół. Należy ukończyć odpowiedni kierunek studiów wyższych. W naszym kraju jest to możliwe na zachodniopomorskim uniwersytecie technologicznym w Szczecinie. Absolwent takiej szkoły ma wiedzę z zakresu nauk podstawowych tj. Anatomia, biochemia, fizjologia, mikrobiologia i genetyki zwierząt. Rozumie on także ich rolę i znaczenie w procesie poznawania budowy i funkcji życiowych zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem psowatych.

Sprawdź nasze inne artykuły z kategorii słownika pojęć: Podszerstek u psów. Wszystko co musisz wiedzieć!

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *