Czy Twój pies kocha spacery? Jaki pies ich nie uwielbia! Jeśli dopiero od niedawna jesteś właścicielką czworonoga, nauka komend czy wspólny spacer, mogą okazać się nie lada wyzwaniem! Dlatego przychodzimy z pomocą. Opowiadamy, co to jest smycz, do czego służy i jak może wpłynąć na Wasze bezpieczeństwo. Zacznijmy od początku!
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość psów biegała swobodnie po ulicy. Jednak w tamtym czasie ruch uliczny nie był tak wzmożony. W XXI w. smycz stała się już totalnie niezbędna dla utrzymania bezpieczeństwa naszego psa na spacerach.
Co to jest smycz?
Smycz to jeden z najbardziej podstawowych akcesoriów dla psów, zaraz obok obroży i szelek. Stanowi przedłużenie ręki i tym samym wyręcza nas od ciągłego maszerowania przy naszym czworonogu. Działa na podobnej zasadzie jak chwytak podnoszenia liści, miotła czy selfie stick umożliwiający zrobienie sobie zdjęcia z oddali. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych przykładów, smycz nie jest przymocowana do obiektu nieożywionego, ale do ruchliwego zwierzaka. Właśnie owa duża żywotność stanowiła główną motywację do stworzenia łącznika, pomiędzy człowiekiem a psem, nad którym łatwiej można sprawować kontrolę.
Do czego służy smycz?
Najważniejszym funkcją, jaką ma pełnić smycz, jest zachowanie bezpieczeństwa w terenach otwartych. Przy poruszaniu się po mieście, główne ryzyko stanowią pojazdy poruszające się po ulicy. Pies przede wszystkim bazuje na swoim zmyśle węchu i słuchu, w związku z tym na odgłosy ruchu ulicznego mógłby zareagować bardzo gwałtownie i zejść na jezdnię. Sytuacja na chodniku również może być niebezpieczna, ze względu na rowerzystów dzielących drogę z pieszymi. Nagły sygnał ostrzegający może zdezorientować psa i spowodować wplątanie się pod koła. Smycz pozwala trzymać psa blisko siebie, a w razie konieczności w porę zareagować.
Bezpieczeństwo na smyczy – Twoje i innych
Smycz stanowi nie tylko bezpieczeństwo dla Twojego psa, ale również dla innych zwierząt, a nawet ludzi. Trudno przewidzieć czy pies, którego zaraz będziemy mijać, jest niegroźny. Sam pies tego nie wie, dopóki nie wyczuje zapachu. Reagowanie szczekaniem, warczeniem, piskiem jest tylko formą wyrażenia emocji. Bez linki pies jest w stanie zagryźć innego psa albo sam stać się ofiarą.
Smycz, jako ochrona przed ucieczką
Szczeniaki, które nie są jeszcze nauczone manier, są dobrym przykładem na to, że smycz jest niezbędna w wychowaniu. Młode psy, które dopiero przyzwyczajają się do swojego opiekuna, mogą uciekać w parku i się zagubić. Jako opiekunowie naszym obowiązkiem jest je chronić, dokładnie tak, jak małe dzieci. Używanie smyczy od najmłodszych lat, nauczy psa oddalania się tylko pod okiem swojej Pani/Pana.
Bezpieczeństwo w sporcie
Linka może się okazać również pomocna w trenowaniu swojego pupila. Dla psów bojaźliwych, asekurowanie smyczą przy wspinaniu się po przeszkodach na wybiegu, może okazać się bardzo pomocne. Nauka aportowania w parku, jogging, czy dogtrekking to aktywności, które bez smyczy, nie powinno się w ogóle zaczynać. Jeśli interesuje Cię temat sportu u zwierząt zajrzyj do artykułu 5 najlepszych psich sportów.
Istnieją smycze, które są dostosowane do konkretnych potrzeb. Jeśli głównie spacerujesz ze swoim pupilem po mieście, prawdopodobnie wystarczy Ci krótka linka. Natomiast, gdy dużo podróżujesz z psem, świetnym rozwiązaniem może okazać się smycz przepinana albo automatyczna. Więcej na temat rodzajów smyczy przeczytasz w naszym artykule Wszystko o smyczy dla psa! Dlaczego warto ją mieć?.