czego nie mogą jeść ptaki domowe
Ptaki

Czego nie mogą jeść ptaki domowe? 10 popularnych pokarmów

10 pokarmów, które mogą zatruć Twojego ptaka

Ptaki są stworzeniami towarzyskimi, więc wielu opiekunów pozwala, aby ich zwierzaki towarzyszyły im podczas posiłków. Chociaż dzielenie się jedzeniem z ptakiem jest świetną zabawą i może być wspaniałe dla zdrowia emocjonalnego Twojego zwierzaka, istnieje wiele powszechnych ludzkich pokarmów, które mogą być szkodliwe lub nawet śmiertelne dla Twojego ptaka. Ptasi rodzice muszą wiedzieć, które produkty spożywcze nadają się do dzielenia się, a które stanowią poważne ryzyko. Weterynarze podkreślają: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zatem, czego nie mogą jeść ptaki domowe?

Czekolada

Czekolada jest wspaniałym przysmakiem, którym można dzielić się z członkami ludzkiej rodziny, ale może być szkodliwa lub śmiertelna dla ptaka. Zatrucie czekoladą najpierw wpływa na układ pokarmowy ptaka, powodując wymioty i biegunkę. W miarę postępu choroby dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego ptaka, powodując najpierw drgawki, a ostatecznie śmierć.

Kofeina

Napoje zawierające kofeinę, takie jak napoje gazowane, kawa i herbata, są popularne wśród ludzi, ale pozwalanie ptakowi na delektowanie się tymi napojami może być bardzo niebezpieczne. Kofeina powoduje zaburzenia pracy serca u ptaków i jest związana z przyspieszonym biciem serca, arytmią, nadpobudliwością i zatrzymaniem akcji serca.

Zamiast tego podziel się z ptakiem zdrowym napojem z czystego soku owocowego lub warzywnego lub świeżym koktajlem. Zaspokoi to zarówno kubki smakowe Twojego ptaka, jak i jego wymagania żywieniowe.

Nasiona jabłek

Jabłka, wraz z innymi członkami rodziny różowatych, w tym wiśniami, brzoskwiniami, morelami i gruszkami, zawierają śladowe ilości cyjanku w swoich nasionach. Chociaż owoce jabłka są dobre dla Twojego ptaka, pamiętaj, że oprócz trujących pestek, na skórce owocu mogą znajdować się także pestycydy.

Dokładnie oczyść i wydrąż wszystkie kawałki jabłek, którymi dzielisz ze swoim ptakiem, aby uniknąć narażenia na te toksyny.

Alkohol

Chociaż odpowiedzialni rodzice ptaków nigdy nie pomyśleliby o zaoferowaniu swojemu zwierzakowi napoju alkoholowego, zdarzały się przypadki, w których swobodnie wędrujące ptaki zatruły się alkoholem, racząc się koktajlami, bez opieki. Podobnie jak w przypadku ludzi, spożycie zbyt dużej ilości alkoholu może być śmiertelne.

Alkohol osłabia układ narządów ptaków i może być śmiertelny. Ilekroć w twoim domu podawany jest alkohol, trzymaj ptaka w bezpiecznym miejscu i zabezpiecz go w klatce.

Sól

Podczas gdy wszystkie żywe istoty potrzebują regulowanych ilości sodu w swoich organizmach, zbyt duża ilość soli może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych u ptaków, w tym nadmiernego pragnienia, odwodnienia, dysfunkcji nerek i śmierci. Pilnuj liczby słonych pokarmów, które spożywa Twój ptak.

Grzyby

Grzyby mogą wchłaniać toksyny ze środowiska, w którym rosną. Wiadomo, że powodują zaburzenia trawienia u ptaków towarzyszących. Kapelusze i szypułki niektórych odmian mogą wywoływać niewydolność wątroby u zwierząt. Surowe grzyby są bardziej niebezpieczne dla ptaków niż gotowane. Niektóre rodzaje zawierają większe ilości amatoksyny, co czyni je toksycznymi. Może to spowodować problemy trawienne, uszkodzenia neurologiczne i bóle mięśni.

Awokado

Wiadomo, że skórka i pestka tego popularnego owocu powodują problemy z sercem, a w końcu niewydolność serca u gatunków ptaków domowych. Chociaż toczy się debata na temat stopnia toksyczności awokado, ogólnie zaleca się stosowanie zasady ”lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Trzymaj guacamole i inne produkty z awokado jak najdalej od ptaków domowych.​

Liście Pomidora

Pomidory, podobnie jak ziemniaki i inne psiankowate, mają smaczne owoce, które są wspaniałym przysmakiem dla Twojego ptaka. Łodygi, pnącza i liście są jednak wysoce toksyczne dla Twojego zwierzaka.

Kiedy oferujesz swojemu ptaszkowi przekąskę z pomidorów, upewnij się, że została ona odpowiednio oczyszczona i pokrojona w plasterki z usuniętymi zielonymi częściami, aby ptak nie narażał się na toksyny. Ze względu na wysoką zawartość kwasów pomidory nie są najlepszą opcją. Istnieje wiele innych warzyw, którymi możesz karmić swojego ptaka.

Cebula

Chociaż ograniczone ilości sproszkowanej cebuli lub czosnku jako aromatów są ogólnie uważane za dopuszczalne, nadmierne spożycie cebuli powoduje wymioty, biegunkę i wiele innych problemów trawiennych u ptaków domowych. Stwierdzono, że przedłużona ekspozycja może prowadzić do choroby krwi zwanej anemią hemolityczną, po której następuje niewydolność oddechowa i ostatecznie – śmierć.

Suszona fasola

Gotowana fasola jest ulubionym przysmakiem wielu ptaków, ale surowa, sucha fasola może być bardzo szkodliwa dla Twojego zwierzaka. Nieugotowana fasola zawiera truciznę zwaną hemaglutyniną, która jest bardzo toksyczna dla ptaków.

Aby uniknąć narażenia, dokładnie ugotuj każdą fasolę, którą zdecydujesz się podzielić z ptakiem i unikaj pozostawiania suszonej fasoli w łatwo dostępnym miejscu.

Czego nie mogą jeść ptaki domowe?

Powyższe pokarmy dla ludzi są szkodliwe dla ptaków domowych, a niektóre nawet śmiertelne. Inne produkty, których należy unikać, to surowe mięso, rabarbar, czosnek, bakłażan, i nabiał.

Dieta Twojego ptaka powinna składać się głównie z mieszanek i granulatu, a papugi i niektóre ptaki domowe mogą jeść także owoce, warzywa, nasiona i orzechy.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *