koci katar
Koty

Czym jest koci katar?

Brzmi jak banalne schorzenie, jednak w praktyce bywa niebezpieczne dla pupila. Tak, koci katar. Chcesz dowiedzieć się, czym jest koci katar i jak jego objawy u kota? Czytaj dalej!

Co to jest koci katar?

Koci katar jest to groźne zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych, występujące u kotów. Innymi objawami są zapalenie płuc, jamy ustnej i spojówek oraz podwyższona temperatura ciała, osowiałość, senność czy brak apetytu. W większości przypadków kociego kataru mamy do czynienia z gęstym wypływem z nosa i oczu. Prowadzi to do kichania, kaszlu oraz mrużenia powiek –powieki mogą być sklejone wypływem ropnym. 

koci katar

Przyczyny kociego kataru

Najczęstszą przyczyną zachorowania na koci katar jest zakażenie wirusem FHV-1. Wirus ten należy do tej samej grupy wirusów co wirus opryszczki i wirus ospy wietrznej. Na ogół jest chorobą uleczalną, choć u młodych kociąt, na skutek powikłań, może kończyć się śmiercią. Do zarażenia kocim katarem dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z chorym kotem. Nawet przy zwykłym korzystaniu ze wspólnej miski, kuwety czy legowiska grozi zakażeniem. Wirusy kociego kataru są przenoszone także na ubraniach właścicieli. Kolejną istotną kwestią jest to, iż kocica może zarazić się ową chorobą podczas ciąży. W tym przypadku może dojść do zakażenia młodych. Wirus może doprowadzić wówczas do poronień, a nawet bezpłodności. Na tę powszechnie występującą chorobę najczęściej zapadają zwierzęta przebywające w dużych skupiskach i w gorszych warunkach sanitarnych np. w schroniskach.

kot

Leczenie

Nie można wyleczyć kociego kataru domowymi sposobami. Choroba jest groźna dla kotów i bez leczenia może prowadzić nawet do trwałych niepełnosprawności czy śmierci. Najlepiej udać się do specjalisty, aby otrzymać fachową pomoc. Leczenie jest głównie objawowe, wskazane jest także zwiększanie odporności zwierzęcia w tym okresie. Przy braku powikłań bakteryjnych nie stosuje się antybiotykoterapii, ponieważ przyczyną kociego kataru są wirusy. Ważne jest, aby na czas leczenia zapewnić mruczkowi spokojne i bezpieczne miejsce, gdyż stres może spowalniać postęp terapii. Troskliwa opieka nad kotem w takich przypadkach zwykle przynosi pozytywne rezultaty i choroba ustępuje dość szybko.

koci katar

Profilaktyka

Najlepszą ochroną przed kocim katarem jest szczepienie profilaktyczne, które wykonuje się u kociąt według zaleconego przez lekarza weterynarii schematu i powtarza co 1-2 lata. W przypadku posiadania hodowli należy szczególnie chronić mioty kociąt przed kontaktem z wirusem. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zakażenie u kociąt przebiega gwałtownie i jest dla nich szczególnie niebezpieczne.

koci katar

Ciekawostki- koci katar

  • kot chorujący na katar koci nie jest w stanie zarazić człowieka, jest to choroba typowa dla kotów
  • koty w dużych skupiskach są najbardziej narażone na zakażenie
  • suche powietrze będzie męczyło zwierze podczas procesu usuwania wydzieliny z nozdrzy
  • aby przyspieszyć powrót kota do formy, warto dbać o higienę, między innymi misek czy kuwety
  • katar koci najczęściej trwa około 10 dni.

Nie należy bagatelizować objawów kociego kataru – powikłania mogą być naprawdę poważne. Jeśli więc zauważysz u swojego kociego przyjaciela objawy choroby, nie czekaj, aż choroba się rozwinie i zabierz zwierzę jak najszybciej do lekarza weterynarii. 

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *