kameleon
Gady

Ciekawostki o kameleonie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda opieka nad kameleonem? To dość popularne zwierzę z bajek czy piosenek dla dzieci, więc na pewno nie jest Ci obce. Co więcej, ten gad może okazać się świetnym domowym zwierzakiem. Przygotowaliśmy ciekawostki o kameleonie, abyś bliżej poznał to fantastyczne zwierzę. Jeśli chcesz poznać kilka interesujących faktów to ten artykuł został stworzony dla Ciebie!

Pochodzenie kameleona

Rodzina kameleonowatych liczy bardzo wiele gatunków – większość z nich pochodzi z terenów gorącej Afryki i Madagaskaru, pojedyncze odmiany można znaleźć w południowej Europie, na bliskim wschodzie, w Indiach i na wyspie Cejlon. Ich naturalnym środowiskiem życia są wilgotne lasy tropikalne, a także tereny pustynne i skaliste. 

ciekawostki o kameleonie

Zmiana koloru

Kolejne ciekawostki o kameleonie dotyczą ich barwy. Kto nie słyszał o tym, że te gady zmieniają kolor? Niestety nie jest to do końca prawdą. Ich ubarwienie zależy od nastroju, stanu zdrowia oraz emocji. Natężenie barw zależy od panującej wokół temperatury. Zrelaksowane i szczęśliwe kameleony przybierają barwy jasnozielone i morsko-niebieskie. Jaskrawe ubarwienie idące w stronę czerwieni może oznaczać potencjalne zagrożenie i zestresowanie. Zmiana koloru w przypadku samic może również świadczyć o potencjalnej ciąży. 

Znajomość tych zależności jest niezwykle przydatna w przypadku oceny samopoczucia gada i zauważenia ewentualnych niepokojących objawów choroby.

ciekawostki o kameleonie

Styl życia 

Kameleon pospolity prowadzi nadrzewny lub naziemny tryb życia. W drugim przypadku kameleon chowa się w norach, wykopanych przez inne zwierzęta. O ich przystosowaniu do nadrzewnego trybu życia decydują pięciopalczaste kończyny oraz chwytny ogon. Cechy te pozwalają kameleonom mocno obejmować gałęzie i owijać się wokół nich. Są bardzo powolne, potrafią nadymać ciało powietrzem w razie niebezpieczeństwa. Kolejną ciekawą cechą kameleonów jest ich język przekraczający swoim rozmiarem długość ciała jaszczurki wraz z ogonem. Taka budowa jest uzasadniona, bowiem kameleon poluje głównie na owady. 

kameleon

Jak dbać o kameleona?

Hodowla kameleonów nie jest tak trudna, jak może się wydawać – choć te zwierzęta mają jednak swoje wymagania. Przed adopcją, należy zwrócić uwagę na potrzeby tego niewielkiego gada. Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić jako przyszły właściciel kameleona to stworzenie odpowiednich warunków do życia. Mowa tutaj o terrarium, w którym będziesz trzymać jaszczurkę. Ważną rolę odgrywa w ich życiu naturalne światło słoneczne, które oprócz ciepła niesie ze sobą promieniowanie ultrafioletowe. Warto zadbać o specjalistyczne żarówki UVB, które regularnie wymieniane zaspokajają potrzeby gadów. Koniecznie zadbaj o to, by dobrze przygotować się do przygarnięcia kameleona: przygotuj terrarium i upewnij się, że zwierzak będzie miał zapewnioną odpowiednią ilość światła i temperaturę.

Z powodu zagrożenia wyginięcia gadów, wprowadzono obowiązkową rejestrację wszystkich zakupionych zwierząt. Po zakupie swojego osobnika, powinieneś w ciągu 14 dni zgłosić fakt posiadania zwierzaka do Krajowej Ewidencji W Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa. 

kameleon

Myślisz o przygarnięciu pod swój dach kameleona? Zajrzyj koniecznie do naszego marketplace i przejrzyj naszą ofertę – produkty, które tam umieściliśmy z pewnością pomogą ci dobrze przygotować się do tego zadania.

Znasz fajne ciekawostki o kameleonie? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu :)Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *