chomik
Lifestyle

Gdzie chomiki żyją na wolności? Klatka w zgodzie z naturą

Jeśli opiekujesz się chomikami, być może zastanawiałeś się, w jakich warunkach żyją one w przyrodzie. Taka wiedza znacząco ułatwia przygotowanie zwierzętom odpowiednich warunków w hodowli, dlatego dziś z chęcią opowiemy ci, gdzie chomiki żyją na wolności. Sprawdź, jak stworzyć swojemu pupilowi dom zbliżony do naturalnego środowiska! 

Na początek – ciut systematyki! Chomiki to podrodzina gryzoni. Posiadają więc 16 zębów, w tym 4 charakterystyczne, długie siekacze. Rosną one przez całe życie, dlatego tak ważne jest zapewnienie pupilowi możliwości ich ścierania. Kolejną chomiczą cechą są tzw. worki policzkowe. Służą one do transportu i gromadzenia pokarmu, a po napełnieniu mogą nawet dwukrotnie przekraczać obwód głowy! 

Ewolucja nie bez przyczyny wyposażyła chomiki w te specjalne kieszonki. Ma to ścisły związek z warunkami środowiskowymi w miejscach, gdzie chomiki żyją na wolności. To dzięki nim mogą przetrwać miesiące, w których pożywienia jest mniej. Kolejną cechą związaną ze środowiskiem naturalnym chomika jest ubarwienie futerka. Różni się ono u poszczególnych gatunków właśnie ze względu na to, w jakim terenie żyją.

gdzie chomiki żyją?

Gdzie chomiki żyją na wolności? Na piaszczystych pustyniach, w surowej tundrze, a nawet w Polsce!

Większość chomików to zwierzęta pustynne lub półpustynne. Niektóre gatunki jednak opuściły swoje pierwotne tereny i świetnie radzą sobie także na łąkach i lasach. Doskonałym przykładem jest chomik europejski, którego spotkać można nawet w naszym kraju!

Chomik europejski jest największym przedstawicielem swojej rodziny, a wymiarami może dorównać niejednej śwince morskiej! Samce mogą ważyć nawet 700 g i osiągać długość 35 cm – przyznacie sami, że w porównaniu do maleńkich dżungarów, uchodzić mogą za giganty! W Europie żyją głównie na łąkach, często zadamawiają się na polach uprawnych. Z tego względu uznawane były za szkodniki, a rolnicy nie pałają do nich sympatią. Kolonizacja tak rozległych terenów pokazuje, jak doskonale chomik potrafi przystosować się do środowiska. 

Chomik europejski nie należy jednak do gatunków hodowlanych, więc wzmiankę o nim w tym artykule potraktujmy raczej jako ciekawostkę. Nie każdy wie w końcu, że chomika w środowisku naturalnym spotkać można nawet w Polsce! Gdzie zatem mieszkają dzicy krewniacy naszych domowych gryzoni? Skupimy się na najpopularniejszych rasach – syryjskiej i dżungarskiej. 

Chomiczek syryjski – występowanie

Jednym z najpopularniejszych gatunków hodowanych w domach jest chomiczek syryjski. Ten gryzoń waży do 170 g, a długość ciała sięga 18 cm. W naturze najczęściej spotykamy osobniki o krótkiej, złotej sierści. W wyniku hodowli otrzymano inne typy i kolory włosa, można więc wyróżnić syryjczyki o włosach długich, satynowych i rex w kolorach m.in: białym, cynamonowym, popielatym i mieszanym. 

Ojczyzną chomiczka syryjskiego jest Azja Mniejsza, a dokładniej jej pustynne i półpustynne tereny. W piasku kopią rozległe tunele zakończone głębokimi norkami, w których urządzają legowisko i magazyn pożywienia. Znajdowano norki, w których jeden osobnik potrafił zgromadzić nawet 16 kilogramów ziarna! 

Chomiczek syrysjki to samotnik. W naturze każdy osobnik kopie swoje własne norki i tunele, dlatego w hodowli nie należy trzymać ich w stadzie 

Jak przygotować klatkę dla chomika syryjskiego?

Chomiki syryjskie powinny mieszkać w klatkach o podstawie nie mniejszej niż 40×60 cm. Oczywiście im większe lokum, tym lepiej. Podobnie jest z głębokością klatki – grubość ściółki nie powinna być mniejsza, niż 10 cm, ale im większa jej  warstwa,  tym głębsze tunele może kopać twój pupil. 

Klatka powinna znajdować się w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi 20 – 22 °C, a wilgotność powietrza ok. 40 – 50%. Unikaj przeciągów, miejsc blisko grzejnika czy parapetów. Pamiętaj także, aby obok klatki nie stawiać żadnych roślin ani przedmiotów, które chomik mógłby wciągnąć między prętami. Takie same warunki powinniśmy zapewnić także chomikom karłowatym. 

Warto użyć ściółki przeznaczonej specjalnie dla chomiczka syryjskiego. Na pewno musi charakteryzować się ona małą ilością pyłu. W jednym z rogów klatki umieść kuwetę – chomik szybko nauczy się załatwiać swoje potrzeby tylko w tym miejscu, dzięki czemu nie będziesz miał problemu z wymianą nieczystości z jego domku. Koniecznym wyposażeniem jest także miseczka z piaskiem do suchych kąpieli oraz domek, w którym gryzoń będzie czuł się jak w norce.

O tym, po co potrzebny jest w klatce piasek pisaliśmy w artykule: Czy chomiki pływają? O kąpieli małych gryzoni. Znajdziesz w nim też kilka pomysłów na ręcznie robione zabawki dla twojego pupila, sprawdź je koniecznie! 

Chomicznik dżungarski – występowanie

To drugi, najpopularniejszy gatunek chomika hodowany w domu. Zaliczamy je do chomików karłowatych. Są mniejsze od syryjskich kumpli – te maleństwa ważą do 45 g i mierzą nie więcej, niż 9,5 cm. Stepy i tundry Syberii, zachodnia Rosja, tereny północnych Chin i Mongolii to miejsca, gdzie chomiki żyją na wolności. Występują więc na terenach o niskiej wilgotności, na półpustyniach i suchych terenach trawiastych. Podobnie jak chomiki syryjskie, kopią rozległe tunele i nory płytko pod powierzchnią ziemi. 

W przeciwieństwie do chomika syryjskiego, chomiki dżungarskie żyją w gromadzie. W naturze tworzą niewielkie, rodzinne stadka składające się najczęściej z jednego samca i kilku samiczek. Towarzystwo drugiego osobnika jest niezbędne, aby chomik dżungarski czuł się dobrze. Najbezpieczniej jest tworzyć parki tej samej płci, najlepiej pochodzące z jednego miotu. Nie skazuj swojego dżungarskiego pupilka na samotność! Badania wykazują, że ten gatunek chomika hodowany pojedynczo żyje znacznie krócej, a w wyniku stresu zapada na liczne choroby. 

Jak przygotować klatkę dla chomika dżungarskiego?

Ze względu na to, gdzie chomiki żyją na wolności, w hodowli odnajdą się zarówno w klatce jak i w terrarium. W przeciwieństwie do syryjskich kuzynów, chomiki dżungarskie nie wymagają tak dużej wentylacji podłoża. Jeśli zdecydujemy się na akwarium, trzeba liczyć się z częstszą wymianą ściółki. Zwierzęta żyjące w klatce same usuwają część nieczystości przez pręty, stadko trzymane w akwarium w tej kwestii zdane jest tylko na nas.

Bez względu na to, czy dla swoich pupili wybierzesz klatkę, czy akwarium, powinny one spełniać podobne warunki. Podstawa nie może mieć wymiarów mniejszych, niż 80 x 40 cm, a głębokość ściółki znajdującej się na dnie powinna wynosić co najmniej 10-13 cm. Oczywiście im większą powierzchnię zapewnisz chomikom, tym lepiej będzie się im żyło. 

Wyposażenie klatki dla chomika dżungarskiego nie różni się znacząco od lokum syryjskich kuzynów. Dżungarskie także potrzebują miejsca na toaletę oraz miseczki z piaskiem. Ściółka powinna być sucha, umożliwiająca kopanie i zagrzebywanie się. Równie ważny jest domek, przypominający norkę, gdzie chomiki żyją na wolności. Możesz zbudować go sam z kartonowego pudełka lub postawić na gotowe rozwiązanie. Zadbaj, by twoje małe stadko miało do dyspozycji kilka zabawek: odpowiedni kołowrotek, równoważnię czy kartonowe tunele.

Klatki dla innych chomików karłowatych powinny spełniać identyczne wymagania, jak dla chomika dżungarskiego. Do jego bliskich kuzynów zaliczamy: chomika Roborowskiego, chińskiego oraz campbella. Wszystkie pochodzą z pustynnych i półpustynnych terenów Azji Środkowej i Mniejszej.

Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się wszystkiego o tym, gdzie chomiki żyją na wolności. Dzięki tej wiedzy przygotujesz swoim pupilom mieszkanko możliwie zbliżone do ich środowiska naturalnego. Na pewno odwdzięczą ci się za to rozkosznymi chomiczymi figlami!

gdzie chomiki żyją?

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] Gdzie chomiki żyją na wolności? Klatka w zgodzie z naturą […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *