Lifestyle

Nietypowe zwierzęta domowe – 10 nieoczywistych wyborów

Zwierzęta domowe nieodłącznie kojarzą się z psami i kotami. Czasami na liście przyjaciół domu pojawiają się też chomiki albo rybki. Na co jednak decydują się osoby, które mocno cenią oryginalność w swoim życiu? Zebraliśmy dla Was listę 10 nieoczywistych zwierząt, które można spotkać u polskich rodzin. Sprawdź jakie są najbardziej nietypowe zwierzęta domowe!

 Lis pustynny – Fenek

Miniaturowa wersja lisa podbiła najpierw serca Amerykanów, a dopiero później zaczęto się nią interesować również w Europie. Fenki są wybierane zwykle przez osoby, które cenią egzotyczną naturę zwierzęcia. Ich hodowle nie są specjalnie powszechne, dlatego zakup Fenka może kosztować kilka tysięcy złotych.  Należy pamiętać, że Fenki nie czują się dobrze na smyczy, bądź w szelkach – zapanowanie nad nimi może być trudniejsze, niż w przypadku, gdy chodzi o tradycyjne zwierzęta domowe. Potrafią płatać figle, lubią zabawę. Specjaliści nie radzą wyprowadzać ich na spacery, ale ważne jest by lisowi pustynnemu zapewnić dużą przestrzeń, aby mógł się wybiegać. Fenki szybko się odnajdują w przestrzeni domowej i uczą korzystania z kuwety.

Jeże

Znane z niesprzyjającej bliskim relacjom anatomii, coraz częściej stają się przyjaciółmi polskich domów. Chętnie na zwierzęta domowe wybierają je osoby, które są uczulone na sierść. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie jeże można hodować i nadają się na to tylko niektóre gatunki. W Polsce z łatwością można zakupić pigmejskie jeże afrykańskie i ich hodowla jest legalna. Jeże pigmejskie żyją około 6 lat, a zdobywanie ich zaufania to długi proces – są z natury nieufne. Potrzebują dużo ruchu, ale zazwyczaj najaktywniejsze są nocą. Są łatwe i niedrogie w utrzymaniu – można je karmić np. kocią karmą, owocami i owadami. Ceny jeży pigmejskich oscylują w granicach kilkuset złotych.

Wiewiórki

To kolejna ciekawa propozycja dla osób, których interesują nieoczywiste zwierzęta domowe. Wiewiórki hodowlane występującą w różnych wersjach – można hodować na przykład wiewiórkę Hudsona, wiewiórkę syberyjską lub wiewiórkę afrykańską. Hodowcy ostrzegają jednak, że te zwierzęta uwielbiają żyć w stadzie i lepiej nie decydować się na trzymanie jednej wiewiórki. Często są wtedy nieszczęśliwe i bardziej podatne na choroby. To oryginalne, bardzo aktywne  zwierzęta. Wiewiórki powinny mieć zapewnioną dużą przestrzeń (np. wolierę) z atrakcyjnym wyposażeniem np. gałęzie do skakania. Trzeba również wiedzieć, że wiewiórki są trudne w oswojeniu i bardzo nie lubią przytulenia, głaskania.

Szop

Coraz więcej osób zamiast na psa decyduje się na zakup szopa. Ten wybór jednak wywołuje sporo kontrowersji wśród osób, którym zwierzęta domowe są bliskie sercu. Okazuje się, że szop, mimo że szybko przystosowuje się do życia w domu, nie zmienia swoich nawyków. Osoby, które zajmują się ich hodowlą, zwracają uwagę, że szopy potrzebują bardzo dużo uwagi, a czasami stają się agresywne. Z tego względu powinny być stale czymś zajmowane, stymulowane, by odwrócić ich uwagę od drapania, kopania czy też gryzienia.

Kameleon

Oryginalnie wyglądające zwierzęta domowe? To zdecydowanie kameleony. Są często spotykane w sklepach zoologicznych, ale wbrew pozorom nie należą do najłatwiejszych zwierząt w hodowaniu. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że zakupienie całego wyposażenia do hodowli kameleona może sporo kosztować. Proces jego oswajania również jest wymagający – kameleony raczej nie lubią być dotykane i głaskane.

Świnie

Wcale nie mamy tu na myśli małych, futrzanych świnek morskich! Mowa to o domowych świniach miniaturowych, które osiągają nawet 50 kilogramów i żyją do 15 lat. To bardzo towarzyskie i nietypowe zwierzęta domowe, które szybko przywiązuje się do swoich właścicieli. Mimo wszystko nie warto decydować się na zakup świnki, gdy zamieszkuje się małe przestrzeń. Świnie potrzebują dużej powierzchni, by zachować dobrą kondycję psychiczną. Zdarza się, że dorosłe świnki domowe stają się problematyczne.

Pająki

Chociaż to wciąż oryginalny wybór, dziwi coraz mniej osób. Wiele osób decyduje się na przykład na zakup ptaszników naziemnych, które są względnie łatwe w hodowli. Aby posiadać te zwierzęta domowe, trzeba najpierw zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości terrarium, najlepiej z miejscem na norkę, gdzie mógłby się schować pająk. Te zwierzęta chętnie jedzą owady, głównie świerszcze. Podczas hodowli trzeba być ostrożnym na ukąszenia, które mogą być nieprzyjemne i bolesne, a w połączeniu z alergią bardzo niebezpieczne.

Kaczki

Okazuje się, że kaczki to świetne zwierzęta domowe, które łatwo zaprzyjaźniają się z domownikami. Nie są to zwierzęta specjalnie wymagające i nie generują wysokich kosztów utrzymania. Istotne jest jednak stałe dbanie o czystość ich czystość. Wiele osób obawia się, że udomowione kaczki będą problematyczne pod kątem załatwiania potrzeb fizjologicznych. Na szczęście, wymyślono już specjalne, zmywalne pieluszki dla kaczek i kur, które ułatwiają zachowanie czystości w domu.

Skorpiony

Rozróżnia się ich wiele gatunków, dzięki czemu łatwiej hodowcom dopasować swoje oczekiwania. Przed zakupem warto się poważnie zastanowić – skorpiony to zwierzęta jadowite i nierozsądne zachowanie może się źle skończyć. Nie jest to zwierzę, z którym można się bawić. Przyjemność można czerpać wyłącznie z oglądania skorpiona przez szybę terrarium, nawet jedzenie powinno się podawać przy użyciu specjalnych szczypiec.

Tchórzofretki

To wspaniałe, towarzyskie oraz nietypowe zwierzęta domowe, które chętnie się uczą (chociaż może to zająć sporo czasu). Hodowcy fretek podkreślają często ich ciekawą naturę, potrafią być bardzo zabawne. Niestety, dużą wadą tchórzofretek jest ich nieprzyjemny zapach, którego nie sposób się pozbyć. Fretki są ponadto bardzo ruchliwe i potrafią być trudne do okiełznania.

nietypowe zwierzęta domowe

Podobają się Wam oryginalne zwierzęta domowe? Może planujecie zdecydować się na któreś z wymienionych przez nas zwierzaków? Sprawdźcie też najpopularniejsze zwierzęta domowe – pisaliśmy o tym ostatnio. Pamiętajcie, że bez względu na to, na jakie zwierzę się zdecydujecie, musi to być przemyślana, odpowiedzialna decyzja. 

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *