Jak pielęgnować kota?
Koty

Jak pielęgnować kota? To musisz wiedzieć

Jak pielęgnować kota?

Bardzo dużo osób zastanawia się jak pielęgnować kota? Od czego zacząć i co powinno się robić. Zazwyczaj koty dbają same o siebie, regularnie czyszczą swoje futro i starają się wyglądać zadbanie. Jednak człowiek również nie powinien zapominać o wkładzie dbania o wygląd kota. Ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o kota, tak aby mu nie zaszkodzić. Poprzez pielęgnację zapewnimy kotu dobrą kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Dlatego, że koty dbają o siebie samych, liżąc swoją sierść kilka godzin każdego dnia. Mówi się, że są bezproblemowe czy też również proste w obsłudze. Porównajmy, chociażby pielęgnacje psa, należy go kąpać dosyć często, co sprawia niekiedy trochę problemów.

Jeżeli chcesz więcej wiedzieć o pielęgnacji psa, zajrzyj tutaj: Jak pielęgnować zęby i uszy psa

Jak pielęgnować kota? Najważniejsze etapy

Na początku powinniśmy przyzwyczajać naszego kota do wykonywania jakiejkolwiek pielęgnacji. Koty nie są do tego przyzwyczajone i bardzo często uciekają i nie są chętne, aby wykonywać im jakiekolwiek zabiegi.

Posiadając kota z długą sierścią, nie możemy zapomnieć o szczotkowaniu. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że gdy nasz kot sam się przysłowiowo myje, połyka liczne włosy. Co prowadzi do zatrzymania ich w jelicie. Prowadzi to do zatkania pracy jelit i do śmierci kota. Dlatego szczotkowanie to bardzo ważny etap w pielęgnacji. Na początek najlepiej zacząć głaskać swojego kota następnie powoli przechodzić do szczotkowania. U kotów z krótką sierścią problem nie jest aż tak wielki, wystarczy kota przeczesać raz lub dwa na tydzień i to jest wystarczająco. U kotów z długą sierścią należy to robić częściej.

Jak poradzić sobie z kołtunami u kota? Kołtuny należy rozplątać rękoma, przed szczotkowaniem. Następnie później wyczesać. Jednak, gdy regularnie czeszemy naszego kota, nie powinniśmy mieć takich problemów.

Czy powinniśmy czyścić uszy kota?

Koty tak jak o swoją sierść potrafią zadbać też o swoje uszy. Bardzo często widzimy jak nasz kot, przy myciu swojej sierści również myje uszy. Jednak powinno się je kontrolować najlepiej dwa razy w miesiącu. To, że kot dba o nie sam, nie znaczy, że nic tam może się nie dziać. Tym bardziej że nadmiar woskowiny w uchu lub zmiana koloru wewnętrznej części ucha, może świadczyć o chorobie. Nadmierne drapanie uszu przez kota jest dla nas już niepokojącym sygnałem. Bardzo często ten objaw występuję przy pojawieniu się jakieś choroby.

Do czyszczenia kocich uszu powinniśmy użyć płynnej parafiny. Kilka kropel parafiny należy nałożyć na zewnętrzną część małżowiny usznej, a następnie rozprowadzić. Delikatnie palcami wprowadzić do wewnętrznej części małżowiny usznej.

Jak często przycinać kocie pazury?

Koty bardzo lubią drapać, nie tylko drapaki, ale ludzi również. Dzięki drapaniu w drapak koty skracają swoje pazurki. Zbyt długie pazury u kota są denerwujące, ponieważ zaciąga nam ubrania czy też wbija w naszą skórę. Nie odpowiednie ścieranie paznokci przez kota prowadzi do przerostu pazurków. W takim wypadku kot może użyć mebli w domu do skrócenia swoich paznokci, które sprawiają mu dyskomfort. Czego by chyba nie chciał, żaden koci właściciel. Do obcinania pazurków kota należy przyzwyczaić od najmłodszych lat, z wiekiem będzie to łatwiejsze i nie będzie sprawiać nam to tyle problemów. Do obcięcia pazurów u kota powinniśmy użyć specjalnych nożyczek lub cążek. Stan, w jakim znajdują się kocie paznokcie, powinniśmy kontrolować przynajmniej raz w miesiącu i według potrzeb przycinać.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak obcinać pazurki samemu u kota kliknij tutaj: Jak obcinać pazurki samemu?

Jak często sprzątać kuwetę kota?

Kuwetę kota najlepiej sprzątać codziennie, jeżeli z jakiegoś powodu nie zrobimy tego, nic poważnego się nie stanie. Szczególnie gdy używamy dobrej jakości żwirku. Jednak nie powinniśmy zaniedbywać tego obowiązku i robić to regularnie. Sprzątanie kuwety zależy od żwirku, którego używamy. Jeżeli korzystamy ze żwirku zbrylającego się, musimy pamiętać o codziennym opróżnianiu jej, z odchodów kota oraz usuwaniu zbrylonego żwirku. Regularnie uzupełniając braki żwirku. Stosując żwirek niezbrylający się, każdego dnia usuwamy odchody. Co jakiś czas wyrzucamy cały żwirek, kuwetę myjemy i napełniamy nowym żwirkiem. Koty to zwierzaki, które bardzo dbają o swoją czystość i lubią mieć wokół siebie porządek.

Jak pielęgnować kota – podsumowanie

Kot to bardzo czyste zwierzę, o które trzeba regularnie dbać. Sam myje się po kilka razy dziennie i czyści swoje futro. Lubią, gdy mają czystą kuwety, same zakopują swoje odchody. Koty bardzo lubią, jak się o nie dba. Dlatego bardzo ważne jest, aby pielęgnować go regularnie i poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. Koty z długą sierścią należy dobrze szczotkować i pozbywać się kołtunów. Systematycznie zaglądać do uszu i zębów. Nie powinno się ignorować, żadnych objawów widocznych w wyglądzie zewnętrznym kota. To one dają nam znać jako pierwsze o jego stanie zdrowia. Pamiętajmy, że dobrze zadbany kot to szczęśliwy kot.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *