zapalenie pęcherza u kota
Koty

Zrozumieć kota – dlaczego koty chowają się w pudełkach?

Ukrywanie się to całkowicie normalne zachowanie kota. Jednak każdy kot jest indywidualnością, więc niektóre chowają się częściej niż inne. Jeśli jednak Twój kot, normalnie towarzyski, nigdy się nie chował i nagle zaczął się ukrywać, może to być oznaką problemu. Poniżej rozważamy przyczyny, dlaczego koty chowają się, i jak zapewnić bezpieczną przestrzeń dla swojego kota?

Dlaczego koty chowają się?

Ukrywanie się jest dla kotów zachowaniem instynktownym. Koty chowają się, ponieważ dzięki temu czują się komfortowo i bezpiecznie. Dopóki zapewnisz im odpowiednie kryjówki i monitorujesz je pod kątem wszelkich poważnych zmian w zachowaniu, pozwól im się ukrywać.

Problem pojawia się, kiedy normalnie towarzyski kot, nagle częściej się chowa. Może to wskazywać na to, że jest chory, zestresowany, przestraszony lub może być kombinacją tych trzech rzeczy.

dlaczego kot chowa się
Photo by Chris Boyer on Unsplash

Wykluczenie przyczyn medycznych

Jeśli Twój kot zaczyna się częściej chować, upewnij się, że normalnie je, pije i wypróżnia się. Koty mogą zacząć się więcej ukrywać, jeśli nie czują się dobrze, a jakikolwiek ból lub dyskomfort odczuwany przez kota może również wpłynąć na jego nawyki żywieniowe i sanitarne. Częstsze ukrywanie się z powodu dolegliwości medycznych jest u kotów objawem niespecyficznym. Oznacza to, że jeśli Twój kot ukrywa się z powodu problemu medycznego, może to być spowodowane dowolną liczbą procesów chorobowych. Twój weterynarz może być w stanie ustalić konkretny powód za pomocą dokładnego badania fizykalnego, a także testów, takich jak badanie krwi i radiogramy.

Przyczyny behawioralne ukrywania się kota

Jeśli Twój weterynarz nie może znaleźć niczego złego u Twojego kota z medycznego punktu widzenia, wtedy nagłe zainteresowanie kota ukrywaniem się przez cały czas może być prawdziwym problemem behawioralnym. Koty mogą łatwo zestresować się zmianami środowiskowymi. Rzeczy takie jak przeprowadzka do nowego domu, nowi ludzie lub zwierzęta w domu, a nawet zmiana aranżacji mebli mogą stresować kota. W domu z wieloma kotami jest całkowicie możliwe, że jeden kot zastrasza innego kota. Prześladowany kot może się ukrywać, ponieważ denerwuje się, że nie ma go na zewnątrz i gdzie może go zobaczyć. W rzeczywistości jest to dość powszechny problem w domach z wieloma kotami i jest określany jako agresja między kotami. Koty mogą również mieć fobię związaną z hałasem, tak jak czasami robią to psy, więc takie rzeczy jak burze i fajerwerki mogą sprawić, że Twój kot będzie ukrywał się po prostu ze strachu.

Być może zainteresuje Cię także artykuł: Dlaczego koty zrzucają rzeczy ze stołu?

Co zrobić, kiedy kot chowa się z powodu stresu lub strachu?

Jeśli Twój kot częściej się chowa z powodu stresu lub strachu, weterynarz może zalecić leki przeciwlękowe. Podobnie jak w przypadku większości problemów z zachowaniem, leki nie są trwałym rozwiązaniem. Przeciwnie, pomagają złagodzić stres u kota, podczas gdy oboje pracujecie nad zmniejszeniem stresorów. Kot poczuje się bezpiecznie z kimś, kto potrafi szanować jego przestrzeń, zarówno życiową, jak i osobistą, znacznie szybciej i będzie znacznie mniej zestresowany, jeśli nie zostanie zmuszony do niechcianych sesji przytulania. Agresja pomiędzy kotami jest bardziej złożonym problemem, a lekarz weterynarii może zasugerować zmiany w konfiguracji domu, takie jak dodanie półek dla kotów w miejscach o dużym natężeniu ruchu oraz zwiększenie zasobów, takich jak miski na żywność/wodę i kuwety.

Jak zapewnić bezpieczną kryjówkę dla swojego kota?

Ponieważ ukrywanie się jest normalnym zachowaniem kotów, zamiast powstrzymywać kota przed ukryciem się, najlepiej zapewnić mu bezpieczną przestrzeń do ukrycia się. Dzięki temu nie ukryją się w niebezpiecznych miejscach, takich jak pralka i suszarka czy za sprzętem AGD. Większość kotów lubi być wysoko nad podłogą. Tak więc zapewnienie przytulnych przestrzeni, takich jak legowisko dla kota na solidnej półce na książki lub drapak z wbudowaną przestrzenią w kostkę, może być kuszącą kryjówką.

Jeśli przyczyna ich ukrywania się jest oczywista, np. przeprowadzka do nowego środowiska lub dodanie innego zwierzęcia, pozostawienie kotu trochę czasu w samotności jest prawdopodobnie właściwą decyzją. Zapewnij kotu bezpieczną przestrzeń do radzenia sobie ze swoimi problemami i pozwól mu wyjść w swoim własnym czasie.

Naprawdę musisz się martwić tylko wtedy, gdy ukrywają się częściej lub ukrywają się w niebezpiecznych miejscach. Aby uzyskać więcej pomysłów na to, jak stworzyć bezpieczne kryjówki dla kota lub uzyskać więcej informacji na temat tego, kiedy powinieneś się martwić o ukrywanie się kota, porozmawiaj ze swoim weterynarzem.

Dlaczego koty chowają się – podsumowanie

Ukrywanie się może mieć pozytywny wpływ na psychikę kota. Zapewnia im bezpieczną przestrzeń do samotności, ciszy i komfortu. Ukrywanie się staje się problemem, gdy maskuje inny, poważniejszy problem. Zawsze zwracaj szczególną uwagę na swojego kota. Jeśli martwisz się o ich nawyki ukrywania się lub jakikolwiek inny aspekt ich zdrowia, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *