Krewetki w akwarium
Krewetki

Krewetki w akwarium- to możliwe!

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak cudownie byłoby mieć krewetki w akwarium? Hodowla krewetek to coraz popularniejsze hobby wśród amatorów akwarystyki. Nic dziwnego, bo przez swój wyjątkowy wygląd przyciągają niejedną osobę. Przeczytaj, co jest istotne w przypadku hodowli krewetek.

Jakie akwarium dla krewetki?

Krewetki akwariowe nie mają dużych wymagań przestrzennych. Dzięki temu, ich hodowlę możesz rozpocząć już z zaledwie dziesięcio lub dwudziestolitrowym akwarium. Niezbędny będzie również filtr i grzałka, ponieważ krewetki preferują nieco cieplejszą wodę niż w temperaturze pokojowej oraz lampa – najlepszy wybór to lampa ledowa o niezbyt dużym natężeniu. Szkło ochronne również powinno pojawić się w akwarium dla krewetek, ponieważ te małe stworzenia bardzo często z niego uciekają. Pamiętaj również o tym, że krewetki są zwierzętami stadnymi, powinny więc być hodowane w przynajmniej 5-krewetkowej grupie.

krewetki w akwarium

Jakie krewetki do akwarium?

Krewetki można podzielić na karłowate, filtrujące oraz wielkoramienne. Podstawowe rodzaje krewetek to:

 • Snow White – krewetka w białym lub złoto-białym kolorze,
 • Tiger – krewetki z czarnymi pasami na skorupie,
 • Crystal Red – wybierane ze względu na piękną, czerwoną barwę i łatwość hodowli ,
 • Cardina Babaulti – zielone krewetki, które mogą zmieniać swój kolor jak kameleon,
 • Caridina Dennerli – bordowe krewetki w białe kropeczki,
 • Krewetka filtrująca – występuje w kolorze szaro – beżowym i zwykle jako towarzystwo dla ryb akwariowych.

Wiele kolorowych gatunków krewetek powstało poprzez krzyżowanie różnych gatunków i odmian. Możliwe, że w jednej hodowli kilku rodzajów krewetek odnajdziesz kilka wariantów kolorystycznych lub zobaczysz krewetki odwrotnie odbarwione Krewetek tych nie można już traktować jako kupionego przez nas gatunku, ale jako mieszankę.

krewetki w akwarium

Co jedzą krewetki?

Podstawą krewetkowej diety są produkty roślinne – suszone liście dębu lub buku, suszona pokrzywa, jarmuż i szpinak. Głównym źródłem pożywienia są glony, które najczęściej samoistnie pojawiają się w akwarium. Mogą jeść również wysuszone, ugotowane warzywa takie jak np. brokuł, czerwona papryka, marchewka, groszek czy kalafior. Oczywiście istnieją suche karmy wzbogacone w różne witaminy i minerały, najlepiej sprawdzi się tutaj suchy  pokarm dla ryb słodkowodnych

Hodowla krewetek w praktyce

Zanim umieścisz nowo zakupione krewetki w akwarium, pamiętaj, że zbiornik potrzebuje 3-4 tygodni, aby dojrzeć. Jest to niezbędny czas do tego, by zapanowały w nim odpowiednie, biologiczne warunki. W tym czasie wytworzy się korzystny, podwodny ekosystem. 

Pamiętaj, że krewetki są stworzeniami stadnymi. Decydując się na ich hodowlę, kup co najmniej kilka, a najlepiej kilkanaście, sztuk. Kiedy te piękne stworzenia są szczęśliwe i spokojne, mogą swobodnie pływać po akwarium i zachwycać swoich opiekunów. 

Krewetki w akwarium

Krewetki w akwarium – ciekawostki

 •  krewetki są małe i dość nieśmiałe, więc współlokatorzy również powinni być mali – a przede wszystkim nie powinni być drapieżnikami, w przeciwnym razie zjedliby je!
 •  krewetki, które będą miały zbyt tłoczno w akwarium, będą z niego uciekać
 •  krewetki bardzo źle znoszą gwałtowne zmiany parametrów, są wyjątkowo wrażliwe na azotany, fosforany i metale ciężkie
 •  zestresowane krewetki często tracą barwy oraz wyskakują z akwariów, a samice inkubujące pod ogonem jaja mogą je porzucić
 • krewetki uwielbiają wszelkiego rodzaju skrytki, dlatego w trakcie wyposażania akwarium nie zapomnij o dekoracjach.

Znasz jeszcze jakieś istotne informacje na ten temat? Podziel się nimi w komentarzu! :)

Podziel się artykułem

1 komentarz

 1. Rozalia says:

  Super

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *