Hodowla zwierząt to gałąź rolnictwa – dziedzina nauki zajmująca się chowem i opieką nad zwierzętami gospodarskimi takimi jak bydło, psy, owce i konie. Hodowla zwierząt odnosi się do chowu zwierząt gospodarskich i hodowli selektywnej prowadzonej przez ludzi, dla korzyści.
Decydując się na zakup zwierzaka z takiej hodowli, musimy pamiętać, żeby zwrócić uwagę czy wybrana przez nas hodowla jest legalna.
Czym jest hodowla zwierząt?
Hodowla jest to zespół zabiegów zmierzających do poprawienia założeń dziedzicznych zwierząt gospodarskich, które muszą być prowadzone w warunkach prawidłowego chowu.
Głównym celem hodowli jest polepszenie genów. Kolejne pokolenia wybranego gatunku zwierzaka, będą miały takie same cechy lub lepsze, jednocześnie odróżniając się od swoich przodków. W przypadku zwierząt gospodarskich, w rezultacie powinny wykazywać większą wydajność np. mleczną. Prowadzenie hodowli to bardzo trudne i odpowiedzialne zajęcie. Skutkiem hodowli jest powiększanie populacji, czyli większa się ilość zwierząt na Ziemi, którym należy zapewnić miejsce zamieszkania. Założyciel hodowli musi mieć wiedzę z dziedziny genetyki, biologii oraz zootechniki. Ta wiedza przekłada się na proces i jakość prowadzenia hodowli. Aby prowadzić taką hodowlę legalnie, po pierwsze należy uzyskać potrzebne kwalifikacje.
W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na zakup psa z hodowli. Wynika to z chęci posiadania psa konkretnej rasy i stworzenia mu odpowiednich warunków do życia. Jeżeli chcesz poczytać więcej na temat hodowli psów, wejdź tutaj: Hodowla psów. Co musisz wiedzieć.
Kto może być hodowcą?
Hodowcą zwierząt może zostać każdy, kto spełnia określone wymagania. Osoba, która chcę utworzyć swoją hodowlę, musi mieć wiedzę, którą będzie wykorzystywać w procesie hodowli. Kolejnym kryterium, które będzie sprawiało, że hodowla będzie dobrze funkcjonować to zainteresowanie i miłość do zwierząt, które będą funkcjonować w hodowli. Hodowca zwierząt musi stworzyć odpowiednie warunki dla swoich zwierząt, takie, aby czuły się bezpiecznie i mogły prawidłowo się rozwijać. Osoba prowadząca hodowle musi być niezależna czasowo. Najlepiej, gdyby większość swojego czasu poświęcała hodowli. Zwierzęta potrzebują opieki, która zabiera ogromną ilość czasu. Prowadzenie hodowli, ciężko jest pogodzić jeszcze z inną pracą. Najlepszym rozwiązaniem jest poświęcenie się w 100% hodowli, a w rezultacie otrzymamy na pewno zaskakujące efekty.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o genetyce psów, zapraszam do tego artykułu: Genetyka psów.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Początkujące hodowle zwierząt, oprócz wyżej wymienionych kryteriów wymagają dużego nakładu finansowego. Aby zacząć hodowlę, musimy zakupić wybranego przez nas zwierzaka. Wiąże się to ze sporym wydatkiem finansowym. Pamiętajmy o tym, że zwierzak powinien być zakupiony z dobrej hodowli, mającej dobre warunki i przede wszystkim legalnej. Musimy pamiętać o zakupie odpowiedniego pokarmu dla wybranego przez nas zwierzaka. Prawidłowe odżywianie jest kluczowe dla dobrego i zdrowego rozwoju. Dochodzą do tego również rzeczy do pielęgnacji. O każde zwierzę trzeba dbać – o jego sierść, zęby, wygląd zewnętrzny. Pamiętajmy, że to przekłada się na potomków, które chcemy uzyskać. Kolejnym wydatkiem finansowym jest weterynarz. Regularnie musimy kontrolować stan zdrowia naszego zwierzaka oraz zadbać o niezbędne szczepienia. Przy jednym zwierzaku może nie sprawia to aż tak wielkiego kłopotu, jednak pamiętajmy, że przy dwóch lub więcej zwierzakach kwoty się zwiększają.
Hodowla musi znajdować się w odpowiednim miejscu – mieszkanie w bloku to raczej . Znacznie lepiej sprawdza się tutaj dom z większym ogrodem. W przypadku zwierząt gospodarskich musi to być spory kawałek miejsca – te zwierzęta potrzebują znacznie więcej przestrzeni niż zwierzęta domowe.