Sterylizacja, co to właściwie jest? Na ten zabieg decyduje się coraz więcej osób mających pupili. Pozwala on zapobiec niechcianemu rozmnażaniu zwierząt. Jak wiemy w naszym kraju bezdomność zwierząt, to problem na wysokim poziomie. W schroniskach non stop przybywa bezpańskich psów czy kotów. W rezultacie bezdomność zwierząt cały czas rośnie w naszym kraju i należy temu zapobiegać.
Sterylizacja – definicja
Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia sterylizacji. To zabieg chirurgiczny polegający na pozbawieniu naszego pupila zdolności do rozmnażania się. Polega on na usunięciu narządów rozrodczych naszego pupila. U samic usuwa się jajniki, w niektórych przypadkach cała macica. W przypadku samców jest to usunięcie jąder. U samców zabieg ten przybiera nazwę kastracji. Zwykle jest to bardzo prosty zabieg, który może wykonać tylko i wyłącznie weterynarz. W przypadku samic zabieg jest trochę bardziej złożony i trudniejszy, ponieważ wszystkie narządy rozrodcze, są w wewnątrz organizmu. Najważniejsze, w rezultacie zabieg ten, nie chroni tylko przed rozmnażaniem, ale także zapobiega w powstawaniu i zwalczaniu chorób rozrodczych.
Czy warto wykonywać ten zabieg?
Korzyści płynących z wykonania tego zabiegu jest bardzo dużo. Warto pamiętać, aby wszystko skonsultować ze swoim weterynarzem. On na pewno doradzi nam w przypadku naszego pupila. Zabieg kastracji przyczynia się przede wszystkim do zmniejszenia bezdomności zwierząt. Jest to bardzo ważny argument, ponieważ z tematem bezdomności oraz porzucaniem kotów i psów spotykamy się każdego dnia.
Ten zabieg chroni samice przed nowotworami narządów rozrodczych. Co najważniejsze zapobiega urojonym ciążą. Syndrom urojonej ciąży jest bardzo ciężkim przypadkiem zarówno dla właściciela, jak i dla samej samicy. Jej humor podlega wtedy rozstrojeniu i może powodować agresję. Zabieg pozwala na wyeliminowanie tego syndromu i oszczędzeniu złych przeżyć pupilowi.
Dzięki sterylizacji możemy chronić samice przed ropomaciczem. To schorzenie może występować u każdej samicy bez wyjątku. Jest to bardzo poważna i groźna choroba. Bardzo często kończy się ona złymi rokowaniami. Zabieg ten chroni przed powstaniem tego schorzenia. Bardzo dużo właścicieli posiadających samice decyduje się na ten zabieg, aby uniknąć tej choroby.
Następną korzyścią z zabiegu jest stabilizacja psychiczna samicy. Każde wystąpienie cieczki powoduje spore zmiany w zachowaniu pupila. Czasami staję się agresywna i bardzo nerwowa. Ciężko nad nią zapanować, jest nadpobudliwa. Czasami zdarza się, że jest ona osłabiona i ospała.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat cieczki u psów cieczka najważniejsze informacje wejdź tutaj.
Kiedy najlepiej przeprowadzić taki zabieg?
Zabieg kastracji można teoretycznie wykonać w dowolnym wieku zwierzaka. Jednak powinno się skonsultować to z lekarzem i dostosować do jego zaleceń. Odpowiedni termin związany ze sterylizacją jest zależny od naszego pupila. Ma na niego wpływ wiele czynników. Zachowuje się jednak ku temu pewne reguły. Samce kotów powyżej 6-7 miesięcy, u samic natomiast przed pierwszą rują, cieczką, czyli około 5-6 miesiąca. Psy zaleca się powyżej 7-12 miesiąca, a suki miesiąc po cieczce.
Jak widzimy samice najlepiej poddawać zabiegowi przed pierwszą cieczką lub miesiąc po niej. Wtedy najlepiej chronione są narządy rozrodcze samicy przed potencjalnym wystąpieniem nowotworów.
Sterylizacja- podsumowanie
Jest to zabieg bardzo chętnie wykonywany przez właścicieli zwierząt. Wykonują go weterynarze po wcześniejszej konsultacji. Należy on do jednych z prostszych zabiegów, dzięki temu powikłania czy też niepowodzenie jest niewielkie. Zabieg ma wiele swoich zalet, niweluję powstawanie różnego rodzaju chorób, ale też zmniejsza bezdomność. Niestety ma też swoje wady. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj: wady sterylizacji.