jak pomoc zwierzetom przetrwac upaly
Lifestyle

Jak pomóc zwierzętom przetrwać upały?

Nie jest nowością, że podczas upałów funkcjonowanie staje się bardzo trudne. Dotyczy to nie tylko nas, ale także (a może przede wszystkim!) naszych zwierzaków. Nasze koty i psy mają ograniczone możliwości chronienia się przed wysoką temperaturą, wszak nie potrafią obsługiwać wiatraka czy klimatyzacji. Nadmierna ekspozycja pupila na wysoką temperaturę może doprowadzić do tzw. hipertermii, czyli przegrzania organizmu. Jest to stan zagrażający życiu zwierzaka, dlatego tak ważne jest, abyśmy pomogli przetrwać mu ten trudny czas. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych informacji na ten temat.

Nic na siłę

Jeżeli Twój kot czy pies przebywa w domu i nie wyraża chęci wyjścia na zewnątrz, to pod żadnym pozorem nie zmuszaj go do tego. Nie nalegaj na spacery czy zabawę na świeżym powietrzu. Dla zwierzęcia nie będzie to w żaden sposób przyjemne, a może stworzyć realne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. W upalne dni najlepszymi porami na przechadzkę z pupilem są wczesne ranki oraz późne wieczory. Staraj się zatem planować Waszą wspólną aktywność tak, aby zmieścić się w tych ramach… i koniecznie zabierz ze sobą butelkę wody wraz z miseczką!

Woda, jeszcze raz woda… i cień

Zadbaj o to, aby Twoje zwierzę miało stały dostęp do wody. Pamiętaj o regularnym jej wymienianiu, a miskę ustawiaj w zacienionych miejscach. Musisz także upewnić się, że Twój pupil przebywa w miejscu nienarażonym na operowanie promieni słonecznych. Legowiska staraj się ustawiać w cieniu.
Wróćmy na chwilę do wody. Twoje zwierzę nie jest jedynym, któremu chce się pić podczas upału. Jeżeli masz taką możliwość, wystaw miskę z wodą w swoim ogrodzie – niech ptaki też zaspokoją pragnienie. Może pracujesz w sklepie, restauracji, bądź innym lokalu mieszczącym się przy ruchliwych miejscach? Wówczas wystaw takie poidełko przed wejściem. Przechodzące pupile chętnie skorzystają!

Fryzjer może pomóc

Krótka fryzura na lato jest rzeczą zdecydowanie praktyczną. Co więc mają uczynić przedstawiciele ras długowłosych? Okazuje się, że wizyta Twojego kota lub psa u fryzjera to całkiem niezły pomysł w przypadku upału. W zasadzie – pomysł idealny. Pamiętaj jednak o tym, aby strzyżenie nie było zbyt krótkie, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych u zwierzęcia. Z tego też powodu, w przypadku ras krótkowłosych, niezbędna jest szczególna profilaktyka w kwestii ekspozycji pupila na działanie promieni słonecznych.

Co jeśli dojdzie do przegrzania?

Jeżeli zauważysz u swojego pupila takie objawy jak:

  • przyśpieszony oddech,
  • drgawki,
  • sine błony śluzowe,
  • wyraźnie podwyższoną temperaturą ciała,

może to oznaczać przegrzanie (hipertermię).

W takiej sytuacji zwierzę musi jak najszybciej trafić do lecznicy weterynaryjnej. Zadbaj więc o jak najsprawniejszy transport. W międzyczasie, w ramach pierwszej pomocy, zabierz zwierzaka w zacienione miejsce i zacznij stopniowo schładzać jego ciało delikatnie polewając je zimną wodą – rób to powoli. Spróbuj także podać pupilowi miskę z wodą.

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc warto szczególnie zadbać o bezpieczeństwo zwierzaka podczas upalnych letnich dni. Uświadamianie ludzi z otoczenia w tym temacie jest również bardzo potrzebne. Jeżeli widzisz, że jakiemuś zwierzęciu dzieje się krzywda – reaguj!

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *