Jesteś miłośnikiem kolorowego piękna natury, lubisz otaczać się zielenią, w mieszkaniu zaczyna brakować wolnych półek na kolejną doniczkę? Rośliny niebezpieczne dla kota są dla Ciebie nowością? Jeśli jesteś posiadaczem mruczka, ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości!
Czy rośliny są groźne dla kotów?
Zwierzęta domowe wnoszą do Twojego życia wiele radości, stają się członkami rodziny, więc starasz się zapewnić im bezpieczeństwo, jak tylko możesz. Zarówno młode, jak i dorosłe koty uwielbiają kopać w ziemi, podgryzać kwiaty czy liście. W ten sposób oczyszczają swój przewód pokarmowy.
Niestety nie odróżniają roślin trujących od tych, które im służą, dlatego musisz zadbać o to sam. Niektóre z nich mogą spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu.
Jakich niebezpiecznych roślin kociarze powinni unikać?
Istotną kwestią jest to, iż samo posiadanie roślin nie jest szkodliwe. Muszą dostać się do organizmu zwierzęcia, aby mu zaszkodzić. Najczęstszą przyczyną jest właśnie podgryzanie domowych roślin. Kilka z powszechnie znanych gatunków, które mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia Twojego kota to m.in.:
Lilie
Lilie są często uprawiane jako rośliny ozdobne. Charakterystyczne jest dla nich to, że od środka są białe, natomiast na zewnątrz płatki mają liliową barwę. Dodatkowo barwa od nasady jest intensywnie żółta. Są jedynymi z bardziej trujących roślin. Objawy zatrucia lilią występują dopiero po 24h. Do najczęstszych objawów należą drgawki, wymioty, silna biegunka oraz niewydolność nerek, która może prowadzić do śmierci.
Aglaonema
Aglanomena jest piękną i łatwą w uprawie rośliną. Liście tego kwiatu przypominają żarzące się płomienie. Niestety jest silnie trująca dla naszych pupili. Posiada toksyczny sok, który wywołuje ślinotok, podrażnia pyszczek, żołądek, gardło i całą jamę ustną.
Aloes
Aloes charakteryzuje się długimi, ostro zakończonymi liśćmi. Jest jedną z bardziej popularnych roślin, ze względu na swój unikalny wygląd. Sok wydobywany z liści aloesu posiada właściwości lecznicze dla ludzi, natomiast jest szkodliwy dla zwierząt domowych. Wywołuje wymioty, problem z poruszaniem się i oddychaniem, podrażnia jelita, wywołuje senność.
Dracena
Draceny są intensywnie pachnącymi roślinami, ich kwiatuszki kwitną na kremowo-biały kolor, a liście przypominają kłosy. Mimo wspaniałego zapachu i wyglądu, również może zaszkodzić Twojemu kociemu towarzyszowi. Jeśli nasz kot zje kawałek tego kwiatu, mogą wystąpić wymioty krwią, silny ślinotok oraz rozszerzone źrenice.
Kliwia
Występuje naturalnie w południowej Afryce. Kliwie najczęściej mają koralowe lub pomarańczowe kwiaty.U Twojego pupila może doprowadzić do uszkodzenia nerek i błon śluzowych. Pojawić się może również krwawienie z układu pokarmowego, wymioty i biegunka, które mogą doprowadzić do śmierci zwierzaka.
Monstera
Monstera również jest rośliną często spotykaną w mieszkaniach. Charakteryzuje się bardzo dużymi liśćmi o sercowatym kształcie. Kwiat powszechnie jest uważany za symbol szczęścia, długowieczności i dobrobytu. Dla kota jednak spożycie tej rośliny spowodować może silny ślinotok, trudności z oddychaniem i połykaniem, skurcze oraz śpiączkę i niewydolność nerek.
Azalia
Azalia doniczkowa to mały krzew o przepięknych kwiatach, najczęściej w kolorach żółtych, purpurowych, czerwonych lub różowych. Jedna z bardziej szkodliwych roślin dla kota, doprowadzić może do osłabienia, biegunki, zaburzeń rytmu serca, a nawet paraliżu kończyn.
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat to zjawiskowy kwiat doniczkowy, o wydłużonych liściach przypominających kształtem skrzydła, które zawierają szczawiany wapnia. Jeśli nie dopilnujemy naszego zwierzęcia i podgryzie ulistnienie skrzydłokwiatu, szczawiany wywołają ślinienie, pianę i pieczenie pyszczka, podrażnienie języka oraz problemy z połykaniem.
Oleander
Oleander to bardzo lubiana roślina w naszych ogrodach. Jest ceniona za wiecznie zielone, dekoracyjne liście i kwiaty. Najczęściej są czerwone, białe, różowe i kremowe. Niestety jest silnie trująca dla Twojego pupila – wywołana przez nią nieprawidłowa praca serca może doprowadzić do ich śmierci.
Bluszcz
Liście bluszczu są błyszczące i ciemnozielone, od spodu jaśniejsze. Doskonale oczyszczają powietrze, natomiast zawierają szkodliwe związki chemiczne, znajdujące się we wszystkich częściach rośliny. Po zjedzeniu kwiatu pojawia się ślinotok, ból brzucha, wymioty oraz biegunka.
Warto pamiętać, iż nie są to wszystkie rośliny niebezpieczne dla kota. Sztuczne kwiaty również bywają szkodliwe dla mruczków. Zwierzęta mogą połknąć drobne elementy, co może być przyczyną uszkodzenia układu pokarmowego. Każdy zwierzak reaguje indywidualnie, dlatego warto się im przyglądać :)
Najczęstsze objawy zatrucia
Jeśli zaobserwujesz u swojego pupila takie objawy jak:
- gorączka
- biegunka
- wymioty
- ból brzucha
- utrata apetytu
- ślinotok
- omdlenia
- jasny kolor języka i dziąseł kichanie
… to mogło dojść do poważnego zatrucia!
W przypadku, gdy zauważysz u swojego pupila objawy zatrucia, reaguj – nie lekceważ! W tym momencie liczy się każda godzina.
Opanowanie, spokój i jeszcze raz spokój…
Zwierzęta są jak barometry naszych nastrojów. Twoja panika i niepewność sprawi, iż kot będzie niepewny oraz drażliwy, co może utrudnić udzielenie mu pomocy. Zawsze miej przygotowaną apteczkę pierwszej pomocy i numer do lekarza weterynarii. Pamiętaj, że pochopne działanie może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Rośliny niebezpieczne dla kota mogą poważnie zaszkodzić jego zdrowiu. Telefon do specjalisty najprawdopodobniej ocali życie mruczkowi. Udaj się do weterynarza (tutaj znajdziesz najlepszych weterynarzy dla kotów) i zbadaj swojego kotka. Dobrze, jeśli będziesz znał nazwę rośliny – ułatwi to szybką diagnozę i wdrożenie leczenia.
Udostępnij artykuł, może ktoś z Twoich znajomych potrzebuje tych informacji:)
Wow, aloes totalnie mnie zaskoczył! Jedna z moich ulubionych roślin :(
Kurczę czyli się zatruł… wczoraj nicpoń pogryzł moje oleandry. Dużo wymiotował, a dziś leży i ledwo oddycha!! Myślałem, że ma leniwy dzień 😬 jedziemy na sor, dzięki za pomoc!
Bardzo pomocny artykuł, polecam
super!
o nieee, moje ulubione kwiaty :(
[…] Uważaj! Oto rośliny niebezpieczne dla kota […]