zapalenie pęcherza u kota
Koty

Zapalenie pęcherza u kota

Zapalenie pęcherza u kota jest bardzo częstym schorzeniem. Niestety dotyczy ono większości pupili i jest kłopotliwe zarówno dla właściciela, jak i mruczka. Mogą przyczyniać się do tego predyspozycje genetyczne, jednak najczęstszą przyczyną jest zbyt mała ilość pobieranej wody (a nawet odwodnienie), żywienie suchymi karmami i małą aktywność fizyczna. Jak wcześnie wykryć zapalenie pęcherza u pupila i rozpocząć leczenie?  W tym artykule radzimy, jak rozpoznać pierwsze objawy i co robić, jeśli podejrzewasz, że Twój mruczek może mieć problem z pęcherzem.

Przyczyny zapalenia pęcherza u kota

Pęcherz moczowy to część układu moczowego, w którym gromadzi się stale spływający z nerek mocz. Niektórym kotom wystarczają dziennie jedna lub dwie wizyty w toalecie. 

Układ moczowy kota jest delikatną konstrukcją, której działanie łatwo mogą zaburzyć stres lub błędy dietetyczne. Bardzo częste oddawanie moczu, miauczenie, napinanie się i inne nietypowe zachowania powinny zwrócić twoją uwagę.  

Zapalenie pęcherza moczowego u kota może być spowodowane szeregiem przyczyn – od infekcji bakteryjnych, wirusowych, immunologicznych, przez schorzenia nerek po poważne choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzycę lub nowotwór. Zdarza się, że nawet u zdrowego kota, w wyniku wad wrodzonych i w następstwie osłabienia organizmu lub stresu, dochodzi do stanu zapalnego pęcherza. 

zapalenie pęcherza u kota

Czy ciężko rozpoznać to schorzenie?

Pierwsza myśl, że nasz podopieczny może cierpieć z powodu zapalenia pęcherza, pojawia się wtedy, gdy zwierzak zmienia swoje typowe zachowanie. Niestety często zaburzenie to jest rozpoznawane dopiero na zaawansowanym etapie, kiedy zwierzak potrzebuje specjalistycznej pomocy lekarskiej.– koty bowiem potrafią świetnie maskować swoje dolegliwości. Mimo nieprzyjemnych odczuć mruczek stara się zapominać o chorobie, bawi się z opiekunem i normalnie przyjmuje posiłki.

Objawy

Warto raz na jakiś czas badać mocz pupila, aby móc szybko zareagować w przypadku nieprawidłowości. Jeśli poświęcisz swojemu kotu wystarczająco dużo uwagi, powinieneś być w stanie rozpoznać objawy choroby. Niezależnie od przyczyn zapalenia pęcherza u kota, objawy choroby są podobne:

  • kot może załatwiać się poza kuwetą (bo ta kojarzy mu się z bólem)
  • wylizywanie okolicy narządów płciowych
  • w zaawansowanej formie schorzenia – mocz zyskuje ciemniejszą barwę, można w nim zaobserwować ślady krwi
  • brak apetytu
  • zmiany w zachowaniu: zwierzę staje się apatyczne, chowa się
  • zwiększenie nerwowości, kot może być agresywny z bólu, również przy próbie dotyku okolic brzucha
  • wokalizacja przy oddawaniu moczu
  • kot znacznie częściej niż zwykle chodzi do kuwety, gdzie z dużym trudem (niekiedy sygnalizowanym głośną wokalizacją) oddaje niewielkie ilości moczu.
zapalenie pęcherza u kota

Leczenie

Sposób leczenia zapalenia pęcherza u kota uzależniony jest od przyczyny schorzenia. Istnieje kilka domowych sposobów naturalnego wspierania terapii kota. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one profesjonalnego, weterynaryjnego leczenia. 

Najpierw skonsultuj się z weterynarzem, który zaleci ci prawidłową terapię. Aby postawić diagnozę, lekarz musi przeprowadzić wywiad z opiekunem, wykonać badania moczu, krwi, czasem też USG jamy brzusznej. Zaleca się przeprowadzenie pełnego badania moczu, z posiewem. Czas wychodzenia z choroby jest uzależniony od kilku parametrów. Wieku kociego pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia sprzed choroby, przyjmowanych przez niego na stałe leków oraz diety. Niektóre koty potrafią szybko uporać się ze stanem zapalnym, a choroba nigdy nie powraca. Inne walczą ze schorzeniem przez kilka tygodni i pozostają w grupie ryzyka, wymagając powtórnych badań i stałej obserwacji. 

Kolejnym krokiem w leczeniu zapalenia pęcherza u kota jest wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii, np. w przypadku infekcji pupil może potrzebować antybiotyku. Zwykle otrzymuje także leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczające.

zapalenie pęcherza u kota

Profilaktyka

Schorzenie często nawraca –wymaga wiele uwagi, wyrozumiałości i cierpliwości ze strony opiekuna. Jest jednak możliwe do opanowania! Nawet jeśli Twój kot szybko uporał się z zapaleniem pęcherza, niezwłocznie zgłoś się do lekarza weterynarii. W niedalekiej przyszłości sytuacja może się powtórzyć lub oznacza to, że Twój pupil ma inne problemy zdrowotne, wymagające diagnostyki. 

Warto więc zastanowić się, czy środowisko, w którym żyje kot, odpowiada jego potrzebom. Aby zwierzę czuło się spokojniejsze, czasem wystarczy zapewnić mu więcej aktywności albo zmienić rodzaj żwirku w kuwecie. Być może Twój kot źle znosi długotrwałą rozłąkę, a epizody zapalenia pęcherza pojawiają się wtedy, gdy wyjeżdżasz w delegację lub na urlop. Postaraj się, by w tym czasie w mieszkaniu pojawiał się ktoś, przy kim kot czuje się swobodnie – przynajmniej przez godzinę dziennie.Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *