Categories: Artykuły

Autor: Sylwia Tom

Podziel się:

Categories: Artykuły

Autor: Sylwia Tom

Podziel się:
choroby u psa

U psów pojawia się bardzo wiele schorzeń chorobowych występujących również u nas ludzi. Nosówka, wścieklizna, zarobaczenie to typowe choroby u psa. Natomiast w tym artykule skupimy się na innych dolegliwościach, które są również bardzo nam znane i niebezpieczne dla zdrowia naszego zwierzęcia.

Na pierwszy rzut oka trudno jest stwierdzić, że naszemu psu coś dolega. Osowiałość i brak humoru z pozoru nie muszą oznaczać, że nasz piesek jest chory. Natomiast mogą to być pierwsze symptomy choroby u psa. Musimy psa obserwować. Sprawdzać jak się zachowuje. Jeżeli okazuje się, że z naszym pupilem jest coraz gorzej, trzeba udać się do weterynarza. Poniżej przedstawiam liczne choroby psów i ich objawy.

Najważniejsze choroby u psa

Poniżej przedstawiam opis najważniejszych chorób, jakie mogą dotknąć naszego zwierzaka.

Czy pies może zachorować na zapalenie uszu?

Tak! Może zachorować na zapalenie uszu. U psa uszy powinny być czyszczone, chociaż dwa razy w miesiącu.

Objawy i przyczyny zapalenia uszu u psa

Jednak gdy to zaniedbamy w jego uszach, może pojawić się nieprzyjemny zapach, zaczerwienie, świąd oraz częstsze potrząsanie głową. Największą przyczyną zapalenia ucha jest wilgoć – np. podczas kąpania psa. Mogą pojawić się infekcje bakteryjne (tzw. drożdżaki i grzyby), które musimy szybko usunąć.

Leczenie zapalenia uszu psa

W takim przypadku jak najszybciej trzeba skonsultować się z weterynarzem i podjąć leczenie, aby nie doszło do większych powikłań. Zapalenia ucha może wystąpić u każdy psa, ale niektóre z nich są szczególnie narażone, ze względu na rasę lub uwarunkowania genetyczne. Przykładem mogą być takie psy jak: jamniki, spaniele i bassety.

Dyskopatia

Objawy i przyczyny dyskopatii u psa

Inaczej można to nazwać urazem lub chorobą kręgosłupa. Dyskopatia dotyczy zwierząt w różnym wieku. Mała bądź większa ilość ruchu, a nawet otyłość mogą przyczynić się do wystąpienia tej choroby u psa. Jeśli u naszego pupila zaobserwujemy sztywność karku, opadanie głowy lub niedowład kończyn dolnych, jak i górnych, trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Szybka diagnoza tej przypadłości może zapewnić mu dobre rokowania na przyszłość. Zwyrodnienie kręgosłupa u psa to choroba neurologiczna i może doprowadzić nawet do paraliżu. Więc trzeba podjąć natychmiastowe działania, jeżeli zobaczymy podobne objawy tej choroby u naszego pupila.

Przeziębienie

Objawy i leczenie przeziębienia u psa

Pies, jak człowiek, może się, także przeziębić. Objawy przeziębienia u psa są takie same jak u ludzi: podwyższona temperatura, kaszel, katar, kichanie. U naszego psa mogą pojawić się markotność, osowiałość i brak apetytu.

Nie panikujmy, jeżeli takie przejawy zobaczymy u pupila. Dajmy mu kilka dni wypoczynku i ograniczmy spacery. Pod żadnym pozorem nie podawajmy psu lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Mogą one jedynie tylko pogorszyć stan zdrowia zwierzęcia.

Natomiast, gdy objawy się nasilają, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. To on zadecyduje, czy trzeba będzie podać antybiotyk bądź zastrzyk. Nieleczone przeziębienie może doprowadzić do zapalenia płuc, które nie obędzie się bez hospitalizacji.

Brak apetytu

Brak apetytu u psa nie zawsze musi oznaczać, że nasz pupil jest poważnie chory. Może się zdarzyć, że są to bardzo łatwe dolegliwości do usunięcia. Zwierzak może nie mieć ochoty na posiłek np. latem, gdy jest bardzo gorąco. Z nie wielką chęcią może zaglądać do miski, jeśli jedzenie jest niezbyt apetyczne. Natomiast, gdy poza brakiem apetytu psu nic nie dolega, powinniśmy po prostu psa obserwować.

To jest bardzo nieduża część przyczyn, dla których pies traci apetyt. Aby dowiedzieć się, co jest problemem, koniecznie skonsultujcie się z lekarzem weterynarii.

Nowotwory

Nowotwór u psa lub kota jest najgorszym schorzeniem, jakie może się objawić. Jest to choroba, na którą nie ma żadnej recepty. Są sytuacje, że rak daje za wygraną i piesek niestety umiera. Dzięki postępowi technologicznemu w onkologii bywa, że niektóre psy potrafią się wyleczyć z nowotworu i dożyć nawet sędziwego wieku.

Rodzaje nowotworów

  • niezłośliwe – rosną one wolno i nigdy nie tworzą przerzutów. Mogą to być: gruczolaki, tłuszczaki, włókniaki, mięśniaki, oponiaki, naczyniaki;
  • złośliwe – jest to silny wzrost nowotworu , który doprowadza do śmierci zwierzęcia. Bardzo rzadko następuje cofnięcie się choroby. Przykładem są to: mięsaki i chłoniaki;
  • miejscowo złośliwe – posiadają typowe cechy guzów złośliwych. Nie mają tendencji do przerzutów.

Objawy

Objawy nowotworu w organizmie zwierząt mogą być różne. Zależą one od stopnia zaawansowania nowotworu, jego postaci, sposobu szerzenia się oraz narządu, w którym znajduje się źródło choroby. Zdarza się również, że choroba nowotworowa jest bezobjawowa i może zostać wykryta np. podczas wizyty kontrolnej. Do najważniejszych przejawów guza mogą być:

  • trudności z pobieraniem i żuciem pokarmu – może to doprowadzić do chudnięcia i utraty wagi;
  • zaburzenia oddychania – nasz pies może mieć problemy z oddychaniem, szybko się męczyć, podwyższone sapanie;
  • zmiana zachowania psa – jeśli doszło do obrzęku mózgu nasz pies, może inaczej się zachowywać niż dotychczas;
  • wyniszczenie – związane ze zmniejszonym apetytem, apatią, depresją, utratą masy ciała;

Leczenie nowotworu

Gdy już zdiagnozowano u naszego zwierzaka raka, plan terapii ustala lekarz weterynarii. To on zdecyduje, jakie powinno być dalsze leczenie zwierzęcia. Zdarza się, że większość nowotworów nie może obejść się bez interwencji chirurgicznej. Jeżeli taka konieczność wyniknie i jest szansa na wyzdrowienie psa, powinniśmy wyrazić zgodę na operację.

Biegunka i Wymioty

Biegunka u psa, podobnie jak wymioty są dla nas niepokojące – zwłaszcza gdy ukazują się inne objawy np. osłabienie psa, zniechęcenie itd. Wtedy szybka interwencja lekarza jest niezbędna.
Wymioty mogą być objawem wszelakich infekcji bakteryjnych, wirusowych czy pasożytniczych, chorobach wątroby, a nawet nowotworów. Ponadto pies może wymiotować z powodu choroby wrzodowej żołądka lub innych dolegliwości układu pokarmowego.
Przyczyną biegunki u psa również mogą być różne bakterie i wirusy, zatrucia pokarmowe – np. nieprawidłowe żywienie lub źle zbilansowana dieta.

Podsumowanie

Więc jak wiecie, nasze czworonogi także padają ofiarą na różne choroby. Zastosowanie odpowiedniej diety oraz dobrej opieki nad zwierzęciem spowoduje, że nasz piesek będzie cieszył się lepszym i dłuższym zdrowiem.

Wyżej wymienione sygnałów, mogą świadczyć o tym, że w organizmie psa dzieje się coś niepokojącego, co wymaga szerszej diagnostyki i leczenia. Chodzi tu zarówno o zmianach w zachowaniu psa, jak i w jego wyglądzie. Jest bardzo dużo chorób zwierzęcych, więc nie da się wymienić ich wszystkich. Każdy właściciel najlepiej zna swojego psa i powinien go obserwować.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie

  • Czasami opiekunowie i hodowcy węży chcą wiedzieć, jak określić płeć swojego węża. Problem polega na tym, że ustalenie, czy wąż jest samcem czy samicą, nie jest tak proste, jak u wielu innych zwierząt. Na zewnątrz samice i samce wężów wyglądają podobnie. Jednak przy odrobinie doświadczenia istnieją sposoby na odróżnienie tych dwóch płci. Poniższe metody określania […]

    Przeczytaj całość
  • Jeśli Twój zwierzak spędza dużo czasu na zewnątrz, kontrola jego ciała w poszukiwaniu kleszczy powinna być częścią codziennej rutyny. Usunięcie kleszcza z ciała kota czy psa nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale ważne jest, aby zrobić to szybko i poprawnie. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie usunąć kleszcza z ciała zwierzaka oraz poznasz najczęściej […]

    Przeczytaj całość
  • Dobrze dobrana karma dla kota jest kluczowa w jego odżywianiu. To poprzez pokarm dostarczamy naszemu kotu nie zbędnych składników, potrzebnych do codziennego funkcjonowania

    Przeczytaj całość
  • Karmienie rybek jest zależne od wielu czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, dobierając proces podawania pokarmu.

    Przeczytaj całość