gady ciekawostki
Gady

Ciekawostki o gadach

Czy wiedziałeś, że na świecie istnieje ponad 8000 gatunków gadów? Pomimo tego, że gady dzielą wspólne cechy, takie jak zrogowaciały naskórek nieprzepuszczalny dla wody i gazów lub część łuski pochodząca z naskórka, każdy gatunek jest na swój sposób wyjątkowy. Niektóre z tych zwierząt potrafią zadziwić! Sprawdź, jakie ciekawostki o gadach przygotowaliśmy!

Gady, mimo że w większości żyją na lądzie, są świetnymi pływakami.

Gady przez ponad 200 milionów lat były panami lądów, mórz, a przez pewien czas nawet powietrza. W przeciwieństwie do płazów, gady mogą całe życie spędzać z dala od wody. Wszystkie gady oddychają powietrzem atmosferycznym za pomocą płuc. Ich skórka pokryta jest łuskami lub rogowymi płytkami, dzięki czemu jest zupełnie nieprzepuszczalna dla wody, co pozwala im przeżyć z daleka od niej. Są one świetnymi pływakami, a wszystko dzięki opływowym kształtom, podłużnej sylwetce i charakterystycznej łusce pokrywającej całe ciało. W wodzie poruszają się z pełną gracją i ogromną prędkością.

Padalec wygląda jak wąż, ale jest jaszczurką.

Wygląd padalca może zmylić! Pomimo podobieństwa do węża, padalec zwyczajny to gatunek beznogiej jaszczurki. Wyglądem przypomina węża z powodu uwstecznienia kończyn. Cechą odróżniającą jest to, iż głowa padalca jest zrośnięta z tułowiem bez żadnego zwężenia –ciężko jest rozpoznać, gdzie kończy się jego głowa, a zaczyna tułów. Kolejną różnicą jest obecność otworów usznych, których u węży brak.

gady ciekawostki

Gekon lamparci to jedyny gekon, który posiada ruchome powieki.

Gekon lamparci jest jedynym z gekonów, który śpi z zamkniętymi powiekami. Wszystko dzięki ruchomym powiekom. Charakterystyczny dla gekona lamparciego jest też masywny ogon, wyraźnie zaznaczony, stanowiący połowę długości ciała (zwierzę osiąga około 25-30 centymetrów). Gromadzi zapasy tłuszczu i wody w ogonie, dzięki czemu jest odporny na brak pożywienia i wody.

gady ciekawostki

Organy wewnętrzne żółwi starzeją się wolniej niż u innych zwierząt.

Kolejne ciekawostki o gadach dotyczą żółwi. Naukowcy odkryli, że mogą żyć one aż 200 lat! W ostatnich badaniach opublikowanych w “Science” wykazano, iż żółwie mogą zmniejszać tempo starzenia w odpowiedzi na poprawę warunków środowiskowych. Im lepsze warunki, w których znajdzie się owy gad, tym wolniej przebiegają procesy starzenia. Aż 75% żółwi wykazuje wyjątkowo wolne starzenie się.

gady ciekawostki

Ukąszenie kobry królewskiej w 3 godziny może powalić słonia.

Kobra królewska to największy jadowity wąż świata. Występuje w Azji, preferuje przerzedzone lasy, trawiaste tereny w dżungli, często w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Jest bardzo agresywna, i dorasta do 4,7 m długości ciała. Bardzo silny jad wydzielany w dużej ilościach jest w stanie powalić słonia w ciągu 3 godzin. Ukąszony człowiek umiera w ciągu 15 minut. 

Pyton siatkowy jest tak silny, że do jego obezwładnienia potrzeba 7 dorosłych mężczyzn.

Pyton siatkowy to nizinny wąż z rodziny dusicieli, który doskonale pływa. Widywano go w rzekach i morzach daleko od brzegu. Duże osobniki są dość agresywne. To jeden z największych żyjących dziś węży na świecie. Często pojawia się w pobliżu osiedli ludzkich i atakuje domowe zwierzęta takie jak koty, psy, kozy, świnie czy ptactwo domowe. 

gady ciekawostki

Krokodyle gryzą najsilniej ze wszystkich zwierząt świata  

Krokodyl Różańcowy to największy żyjący współcześnie gad, występujący między innymi w Azji Południowo-wschodniej, Australii i Indiach. Nacisk jego szczęk zmierzył dr Gregory Erickson, który odkrył, iż rekordowy nacisk rzędu 3700 PSI (czyli 260 kgf/cm²) należał do ponad pięciometrowego osobnika. Krokodyl nilowy ma najsilniejsze ukąszenie ze wszystkich żywych istot na świecie. Długie, mocne szczęki są dobrze przystosowane do chwytania zdobyczy. 

Obecnie żyją tylko cztery rzędy gadów, niestety ich pozostałe znane linie ewolucyjne wymarły. Są to bardzo interesujące stworzenia, dlatego warto edukować się na ich temat. Znasz jeszcze jakieś ciekawostki o gadach? Podziel się nimi w komentarzu!


Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

4 komentarze

 1. Zuzanna Wróbel says:

  Super!

 2. Mariola says:

  Świetny artykuł.

 3. Rozalia says:

  fajne ciekawostki

 4. Rozalia says:

  fajne ciekawostki :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *