nadwaga u psa i kota
Koty Psy

Nadwaga u psa i kota

Jak powszechnie wiadomo, nadwaga towarzyszy ludziom w codziennym życiu. Przez natłok obowiązków, brak czasu, czy nawet choroby, co drugi Polak ma kilka kilogramów za dużo. Czy zastanawiałeś się jaki wpływ ma nadwaga u psa i kota na ich życie? Weterynarze szacują, że około 44% kotów i 28% psów ma nadwagę, a 13% kotów i 9% psów mierzy się z otyłością, według weterynarz-behawiorysta.pl. Bez wątpienia w dużej mierze jest to spowodowane nieuwagą właścicieli. Jeśli chcesz zadbać o swojego pupila, to dobrze trafiłeś! W tym artykule dowiesz się, co każdy posiadacz zwierzęcia powinien wiedzieć na temat utrzymywania prawidłowej wagi u swojego pupila i zdrowotnych skutków nadwagi oraz otyłości. 

Czym jest otyłość i nadwaga?

Nadwaga to nagromadzenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie nieprzekraczającej 20% u psów i 15% u kotów. Kiedy jednak nadmiar tkanki tłuszczowej u zwierzaka przekracza te wartości, mówić można o otyłości.

Musisz pamiętać, iż biorąc pupila pod swoje skrzydła, stajesz się za niego odpowiedzialny. Jego zdrowie jest w twoich rękach. Gdy zwierzak ma nadwagę, powrót do normalnej masy ciała może być dla niego dużym wyzwaniem. Jeśli niepokoi Cię waga Twojego pupila, jak najszybciej zabierz go do weterynarza.

nadwaga u psa i kota

Przyczyny otyłości 

Niestety, ale aż w 95% wina stoi po stronie opiekunów zwierzaków. Dlatego istotne jest to, aby zatroszczyć się o swoje pupile. Jedną z głównych przyczyn jest oczywiście nadmiar pokarmu oraz zbyt mała ilość ruchu. Jednak nadwaga u kota lub psa może być spowodowana również kilkoma innymi czynnikami, takimi jak:

 •  niedoczynność tarczycy
 •  Hiperinsulinizm, cukrzyca
 • nadczynność kory nadnerczy
 • niedoczynność przysadki
 • akromegalia
 • zaburzenia podwzgórza
 • zabiegi sterylizacji/kastracji
nadwaga u psa i kota

Co za dużo to niezdrowo

Jak już można się domyślić, nadmiar pokarmu w zwierzęcej diecie przynosi negatywne skutki. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na porcję danego posiłku. Pozwalanie zwierzakom, a zwłaszcza kotom, na jedzenie do woli może prowadzić do otyłości, dlatego ważne jest, aby nie miały stałego dostępu do miski. Najlepiej podawać jedzenie o regularnych godzinach –po czasie pupil przyzwyczai się do rutyny i nie będzie podjadał domownikom ze stołu. Istotną kwestią jest również rodzaj karmy, na jaką się decydujemy. Deor zadbał o dostęp do niskokalorycznego pokarmu

Należy pamiętać, iż przekarmianie wyłącznie szkodzi naszym przyjaciołom. Podawanie zbyt dużych porcji pożywienia lub stosowanie zbyt kalorycznych karm, niedostosowanych do potrzeb psa lub kota, często ze zbyt dużą podażą tłuszczów i węglowodanów, prowadzi do otyłości. Jeśli nie możesz oprzeć się tym słodkim oczkom, błagającym o przysmaki, zacznij używać dziennej dawki karmy jako nagrody. Jeśli stosujemy system nagród, zamiast wysokokalorycznych przysmaków należy zmniejszyć porcję następnego posiłku Przykładowo: śniadanie i kolacje rozłożyć na śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacje. W ten sposób pupil będzie otrzymywał systematycznie wyżywienie i możemy uniknąć podjadania w ciągu dnia.

nadwaga u psa i kota

Nie samo jedzenie dodaje kilogramy!

Nie tylko nadmiar jedzenia powoduje nadwagę. U zwierząt po sterylizacji i kastracji zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Brak hormonów płciowych spowalnia metabolizm, a zmiany w gospodarce hormonalnej wpływają na ośrodek sytości w mózgu, przez co zwierzęta mogą odczuwać nieprawidłowości w zawiadywaniu poczucia sytości. Dodatkowo typuje się kilka ras, które są szczególnie narażone na nadwagę, m.in. jamnik, beagle, cocker spaniel, cairn terier, west highland white terier, terier szkocki, owczarek szetlandzki, basset, cavalier king charles spaniel, labrador oraz retriever. Koty ras mieszanych są zazwyczaj bardziej podatne na nadmierny przyrost masy ciała. Niektóre choroby, takie jak zapalenie stawów, mogą ograniczyć mobilność i aktywność, co sprzyja przybieraniu na wadze. Ostatnim faktem jest to, iż starsze zwierzęta łatwo przybierają na wadze. Wynika to z obniżonej aktywności fizycznej oraz zmniejszaniem się masy mięśniowej –nie potrzebują już takiej ilości pokarmu, co wcześniej! 

Nadwaga u psa i kota – jak rozpoznać?

Rozpoznanie otyłości nie jest takie trudne. Wystarczy spojrzeć na zwierzaka z profilu. Jeśli żebra i kręgosłup nie są wystające, ale z łatwością można je wyczuć pod palcami oraz patrząc z góry i z boku można zauważyć wyraźny zarys talii, to Twój pupil ma idealną wagę. Jeśli talia jest bardziej zaokrąglona,  należy pomyśleć o zmianie trybu życia i wizycie u weterynarza.

nadwaga u psa i kota

Wpływ otyłości na organizm pupili

Nadprogramowe kilogramy niosą za sobą wiele negatywnych skutków, takich jak zły stan zdrowia i negatywne samopoczucie psa i kota. Nadwaga u psa i kota wpływa w istotny sposób na stan zdrowia zwierzęcia, są to m.in. :

 • cukrzyca
 • nadciśnienie tętnicze
 • obniżenie odporności organizmu
 • zaburzenia ortopedyczne
 • nietrzymanie moczu
 • choroby narządów wydzielniczych, np. trzustki
 • problemy skórne
 • zwiększona podatność na choroby nowotworowe
nadwaga u psa i kota

Profilaktyka

Zanim zdecydujesz się na restrykcyjną dietę dla swojego pupila, warto udać się do specjalisty. Utrata masy ciała musi odbywać się stopniowo, ponieważ nagłe chudnięcie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Warto pamiętać również o regularnej aktywności fizycznej. Codzienny wysiłek świetnie wpływa nie tylko na formę i kondycję fizyczną, ale zapewnia też niezbędną stymulację psychiczną. U psów najlepiej sprawdzają się spacery, trening zręcznościowy, pływanie, bieganie czy aportowanie piłki. W przypadku kotów spacery na smyczy, zabawy z jedzeniem, wspinaczka na przeznaczonym do tego sprzęcie lub uganianie się za zabawkami.  Chcesz znaleźć rozwijające zabawki dla swojego pupila? Zajrzyj tutaj

Walka z otyłością u psów i kotów nie będzie łatwa. Kluczowa będzie tu cierpliwość, determinacja i przede wszystkim konsekwencja. Jednak jeśli sprostasz zadaniu, z pewnością stan zdrowia Twojego czworonoga ulegnie poprawie.

Podziel się artykułem

Możesz również polubić…

4 komentarze

 1. Mariola Kowalik says:

  wow! dzięki za pomoc

 2. Rozalia says:

  Super

 3. Rozalia says:

  ciekawy artykuł, chyba pora zadbać o Rysia ;)

 4. […] Nadwaga u psa i kota […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *